Jeżeli pojawiły się u ciebie niepożądane wypryski na skórze w okolicy zazwyczaj osłoniętej maską, ten problem może dotyczyć również Ciebie

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wszyscy nosimy maseczki i bardzo dobrze, bo powinniśmy być odpowiedzialni, chronić siebie i innych podczas pandemii COVID-19. Ma to jednak nie tylko benefity zdrowotne, powoduje też inną niedogodność. W czasie noszenia materiałowych maseczek więcej osób doświadcza wzmożonego trądziku. Zjawisko to dostało już nawet własną nazwę, maskne. Jest to połączenie angielskich słów mask (maska) i acne (trądzik).

Najczęstszym rodzajem maskne jest trądzik wynikający z długotrwałych podrażnień skóry materiałem. Dodatkową przyczyną jest wilgoć, wytwarzana przez nasz oddech i pocenie się skóry.

Co może pomóc lub zapobiec takiemu typowi trądziku?

Aby uczynić swoją skórę bardziej odporną na podrażnienia, dermatolodzy sugerują wypracowanie sobie dodatkowych stopni w codziennej pielęgnacji twarzy. Najlepiej wprowadzić do niej wzbogacony o delikatne składniki odnawiające, reperujące skórę, hypoalergiczny i bezzapachowy krem nawilżający. Dobrze, jeżeli byłby to produkt zawierający również ochronę SPF. Pomocne mogą być również produkty tworzące barierę ochronną na skórze, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy lub skwalan. Pojedyncze niedoskonałości możemy potraktować punktowo kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu. Należy ich jednak używać z rozwagą, w małej ilości.

Krokiem ku zapobieganiu powstawania maskne może być kupno lub samodzielne uszycie maseczki z materiału w 100% bawełnianego. Lepiej przepuszcza powietrze. Taka maska powinna być dobrze dopasowana, aby nie trzeba było jej ciągle poprawiać, nasuwać na nos itd., co może spowodować kolejne podrażnienia, nie mówiąc już o przenoszeniu zanieczyszczeń z rąk w okolice twarzy. Taką maseczkę należy prać w wysokiej temperaturze, używając bezzapachowego, hypoalergicznego detergentu i bez dodatku płynu do płukania zmiękczającego tkaniny.

Rozwiązaniem mogą być również chirurgiczne, jednorazowe maseczki. Wtedy mamy pewność, że zawsze używamy czystego i świeżego egzemplarza. Jedynym minusem jest wzmożona produkcja śmieci. A jak wiadomo, o planetę trzeba dbać tak, jak o własne zdrowie.

Przeczytaj też: Jakich kosmetyków do pielęgnacji używać zimą?

Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Masz za sobą nieudaną depilację brwi? A może Twoje rzęsy wypadły po przedłużaniu? Sprawdź, jak szybko zapomnieć o „brakach” w tych miejscach
Masz za sobą nieudaną depilację brwi? A może Twoje rzęsy wypadły po przedłużaniu? Sprawdź, jak szybko zapomnieć o „brakach” w tych miejscach
Przygotowaliśmy aż 10 sposobów, które wzmocnią Twoje brwi i rzęsy! Większość składników masz w swoim domu!
Jak wybrać idealną biżuterię, która podkreśli twój styl na ślubie
Jak wybrać idealną biżuterię, która podkreśli twój styl na ślubie
Odkryj tajniki wyboru perfekcyjnej biżuterii, której zadaniem jest podkreślenie Twojego indywidualnego stylu podczas wyjątkowego dnia - ślubu.
Jak dobrze dobrać elementy garderoby dla puszystych kobiet na różne okazje
Jak dobrze dobrać elementy garderoby dla puszystych kobiet na różne okazje
Odkryj sekrety skomponowania idealnej garderoby dla puszystych dam na różne okazje. Porady ekspertów, praktyczne wskazówki i modne trendy tylko dla Ciebie!
Ostatnie wpisy