Wszyscy nosimy maseczki i bardzo dobrze, bo powinniśmy być odpowiedzialni, chronić siebie i innych podczas pandemii COVID-19. Ma to jednak nie tylko benefity zdrowotne, powoduje też inną niedogodność. W czasie noszenia materiałowych maseczek więcej osób doświadcza wzmożonego trądziku. Zjawisko to dostało już nawet własną nazwę, maskne. Jest to połączenie angielskich słów mask (maska) i acne (trądzik).
Najczęstszym rodzajem maskne jest trądzik wynikający z długotrwałych podrażnień skóry materiałem. Dodatkową przyczyną jest wilgoć, wytwarzana przez nasz oddech i pocenie się skóry.
Aby uczynić swoją skórę bardziej odporną na podrażnienia, dermatolodzy sugerują wypracowanie sobie dodatkowych stopni w codziennej pielęgnacji twarzy. Najlepiej wprowadzić do niej wzbogacony o delikatne składniki odnawiające, reperujące skórę, hypoalergiczny i bezzapachowy krem nawilżający. Dobrze, jeżeli byłby to produkt zawierający również ochronę SPF. Pomocne mogą być również produkty tworzące barierę ochronną na skórze, takie jak ceramidy, kwas hialuronowy lub skwalan. Pojedyncze niedoskonałości możemy potraktować punktowo kwasem salicylowym lub nadtlenkiem benzoilu. Należy ich jednak używać z rozwagą, w małej ilości.
Krokiem ku zapobieganiu powstawania maskne może być kupno lub samodzielne uszycie maseczki z materiału w 100% bawełnianego. Lepiej przepuszcza powietrze. Taka maska powinna być dobrze dopasowana, aby nie trzeba było jej ciągle poprawiać, nasuwać na nos itd., co może spowodować kolejne podrażnienia, nie mówiąc już o przenoszeniu zanieczyszczeń z rąk w okolice twarzy. Taką maseczkę należy prać w wysokiej temperaturze, używając bezzapachowego, hypoalergicznego detergentu i bez dodatku płynu do płukania zmiękczającego tkaniny.
Rozwiązaniem mogą być również chirurgiczne, jednorazowe maseczki. Wtedy mamy pewność, że zawsze używamy czystego i świeżego egzemplarza. Jedynym minusem jest wzmożona produkcja śmieci. A jak wiadomo, o planetę trzeba dbać tak, jak o własne zdrowie.
Przeczytaj też: Jakich kosmetyków do pielęgnacji używać zimą?
Zdjęcie główne: Edward Berthelot/ Getty Images Entertainment/ Getty Images