Czym są Core Web Vitals i w jaki sposób wpływają na pozycjonowanie strony internetowej?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W maju 2021 roku Google ogłosiło, że tzw. podstawowe wskaźniki internetowe zaczną wpływać na pozycjonowanie witryn w wyszukiwarce. Jeśli wciąż nie wiesz, czym są Core Web Vitals i w jaki sposób wpływają na pozycjonowanie strony internetowej, zapoznaj się z naszym artykułem, by zdobyć niezbędne informacje. 

Podstawowe informacje o Core Web Vitals 

Core Web Vitals to po polsku podstawowe wskaźniki internetowe. Zostały stworzone przez Google po to, by w łatwiejszy sposób dało się oceniać dostosowanie stron internetowych do oczekiwań użytkowników. W domyśle CWV służą więc do podnoszenia jakości witryny na podstawie konkretnych wytycznych, co w krótkiej perspektywie wpływa na satysfakcję klientów, a w dłuższej – pozwoli ujednolicić sposób optymalizacji stron internetowych i poprawić ich działanie na globalną skalę. 

Rodzaje podstawowych wskaźników internetowych 

W celu skutecznego mierzenia i analizowania jakości witryny Google wdrożyło trzy współczynniki o określonych progach, które powinny zostać przekroczone, aby zapewnić odbiorcom optymalne działanie strony. Są nimi:

Largest Contentful Paint (LCP) – Największe wyrenderowanie treści 

Ten wskaźnik określa szybkość, z jaką użytkownik zobaczy największy element witryny (obraz lub blok tekstu) po wejściu na nią.

 • Dobry wynik: poniżej 2,5 sekundy;
 • Wynik wymagający poprawy: od 2,5 do 4 sekund;
 • Zły wynik: powyżej 4 sekund.

Google przy określaniu LCP bierze pod uwagę atrybuty <video> i <img>, <img> w obrębie atrybutu <svg>, a także elementy blokowe i z obrazem w tle załadowane przez funkcję url().

First Input Delay (FID)  – Opóźnienie przy pierwszym działaniu 

Google mierzy, po ilu sekundach witryna zaczyna reagować na działania użytkownika, czyli – krótko mówiąc – po jakim czasie odpowie na naciśnięcie przycisku czy kliknięcie w link. 

 • Dobry wynik: poniżej 100 ms;
 • Wynik wymagający poprawy: od 100 do 300 ms;
 • Zły wynik: powyżej 300 ms.

Pamiętaj, że scrollowanie czy przybliżanie nie jest brane pod uwagę we współczynniku FID. 

Cumulative Layout Shift (CLS) – Skumulowane przesunięcie układu

Żeby zrozumieć, czym jest przesunięcie układu, musisz wyobrazić sobie taką sytuację: czytasz artykuł na stronie i niespodziewanie tekst przesuwa się do góry, przez co tracisz orientację i nie wiesz, gdzie skończyłeś/aś. Dzieje się tak dlatego, że elementy witryny ładują się asynchronicznie. 

CLS zlicza ilość przesunięć w okresie działania strony, przy czym 0 świadczy o ich całkowitym braku, dlatego: 

 • Dobry wynik: poniżej 0,1;
 • Wynik wymagający poprawy: od 0,1 do 0,25;
 • Zły wynik: powyżej 0,25.

Core Web Vitals a pozycjonowanie 

Kiedy już znasz wszystkie wskaźniki CWV, czas odpowiedzieć na pytanie: w jaki sposób wpływają one na pozycjonowanie strony internetowej? Otóż wdrożone przez Google współczynniki są obecnie ważnym aspektem w SEO. Wynika to z faktu, że komfort korzystania z witryn stał się dla Google wyjątkowo istotną kwestią. Użytkownicy powinni cieszyć się szybko ładującymi, intuicyjnymi i przystosowanymi do różnych ekranów stronami, z czym wiąże się widoczny nacisk na ich optymalizację. 

Oprócz LCP, FID i CLS, przy pozycjonowaniu Google bierze pod uwagę również:

 • Dostosowanie pod kątem urządzeń mobilnych, 
 • Bezpieczne przeglądanie, 
 • Zabezpieczenia HTTPS,
 • Wskazówki dotyczące uciążliwych reklam pełnoekranowych.

Raport na temat tych i innych współczynników można uzyskać w Google Search Console, a także w PageSpeed Insights i innych narzędziach. Po zapoznaniu się z tym, jak wyglądają wyniki strony, można wprowadzić stosowne poprawki, które podniosą poziom poszczególnych wskaźników. Im są one niższe, tym gorzej strona wypadnie pod względem pozycji w wyszukiwarce.

Warto jednak pamiętać, że system Core Web Vitals został zaprojektowany przede wszystkim dla komfortu i zadowolenia użytkowników – po wdrożeniu zmian w maju 2021 roku rotacja w zakresie SEO nie była aż tak odczuwalna, jak początkowo się spodziewano. Jak napisała poznańska agencja seo ICEA: „Aktualną sytuację można interpretować tak, że na razie nowemu czynnikowi nie została jeszcze nadana bardzo wysoka waga, natomiast można się spodziewać, że zostanie to zmodyfikowane zgodnie z kierunkiem, który obrało Google. Będzie to element coraz istotniejszy”.

Źródło: https://support.google.com/webmasters/thread/91905725/core-web-vitals-faq?hl=pl.

Fot. główna: caio/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

 • Weronika 25.01.2022

  Jest mnóstwo agencji z których pomocy można skorzystać, wybór jest spory dlatego, że agencja nie musi być z tego samego miasta, działania które podejmują mogą być robione zdalnie przez co zyskujemy bardzo dużą ilość agencji do wyboru. Profesjonaliści pomogą ci wejść na wysokie pozycje wyszukiwań lub całkowicie zajmą się pozycjonowaniem twojej strony, jest to bardzo przydatne w sytuacji kiedy takie wskaźniki jak powyżej przyprawiają cie o zawrót głowy.

 • Nikodem 25.02.2022

  Z perspektywy laika, który takie treści przegląda wyłącznie z ciekawości, wszystko wygląda jak czarna magia 😂. Jak dotychczas próbowałem się dowiedzieć, czym jest pozycjonowanie stron, ale jak widzę im dalej w las, tym więcej drzew. Oj nauki sporo, więcej i jeszcze ciut 😅 Swoją drogą ciekawy artykuł, pozdrawiam!

 • Soljakx 09.01.2023

  Ja proponuję skorzystać ze sprawdzonej firmy, która wykona badanie rynku a następnie zaproponuje nam odpowiednio wyselekcjonowane kampanie reklamowe, czy link building. Dzięki temu trafimy bezpośrednio do klientów.

Rekomendowane
Jak wygląda modne mieszkanie?
Jak wygląda modne mieszkanie?
Planujesz remont swojego mieszkania, ale nie wiesz, co zmienić w swoim domu, aby wyglądało modnie? Jak odróżnić to, co jest modne, od tego, co było modne 20 lat temu? W tym artykule odpowiem na te pytania, abyś nie musiał spędzać długich godzin na poszukiwaniu inspiracji, czy wydawaniu pieniędzy na drogiego designera.
Czy styl Agnieszki Radwańskiej jest kluczem do jej sukcesów na czerwonym dywanie?
Czy styl Agnieszki Radwańskiej jest kluczem do jej sukcesów na czerwonym dywanie?
Odkryj unikalny styl Agnieszki Radwańskiej, który zdobył wszechstronne uznanie na czerwonym dywanie. Dowiedz się, jak modowe wybory tenisowej gwiazdy wpływają na jej karierę.
Co wręczyć przyszłej mamie?
Co wręczyć przyszłej mamie?
Wybór prezentu dla przyszłej mamy nie zawsze jest prosty. W artykule znajdziesz propozycje prezentów, które będą praktyczne i sprawią radość przyszłym rodzicom.
Ostatnie wpisy