Jaki sprzęt musi umieć obsługiwać tatuażysta?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Bycie tatuażystą nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, a z pewnością nie wystarczy do tego igła i odrobina tuszu. Niezbędne jest nie tylko posiadanie odpowiednie sprzętu i miejsca do tatuowania, ale również szeregu umiejętności, które pozwolą na stworzenie dzieł zadowalających przyszłych klientów.

Różne sposoby tatuowania…

Istnieje kilka różnych metod tatuowania. Różnią się one między sobą techniką wykonywania tatuażu, używanym sprzętem, a także efektem końcowym, czyli tym, jak wygląda dzieło na skórze klienta. W zależności od tego, która technika wyda Ci się najlepsza i najbardziej przystosowana do Twoich oczekiwań, możesz potrzebować inwestycji w inne urządzenia oraz zdobycia innego rodzaju umiejętności.

Jednym z najpopularniejszych sposobów tatuowania jest używanie maszynki rotacyjnej. Urządzenie to składa się z silnika elektrycznego, który napędza ruch igły. Barwnik wprowadzany jest pod skórę za pomocą igieł uderzanych przez maszynę. Alternatywą dla tego rozwiązania może być tatuowania maszynką półrotacyjną. Metody te różni budowa sprzętu, a w szczególności sposób działania silnika. W maszynkach pólrotacyjnych sprzęt działa w sposób ciągły, a ruch igły jest bardziej precyzyjny. 

Jeszcze innym sposobem tatuowania jest używanie linerów, czyli specjalnych maszyn przeznaczonych do wykonywania precyzyjnych linii i szczegółów tworzonych obrazów. Linery mają zasadę działa podobną do maszynek rotacyjnych, ale stosuje się do nich mniejsze i bardziej zaokrąglone igły.

Istnieją również metody zupełnie odchodzące od używania maszynek do tatuowania. Należy do nich między innymi hand poke. Jest to tatuowanie, podczas którego używa się igły, którą wprowadza się pod skórę i przesuwa pod nią ręcznie (bez użycia maszynki). Tak naprawdę wykonywanie tatuaży w ten sposób jest najstarszą formą tatuowania, która może aspirować do nazywania jej tradycyjną. Tatuaże powstające w ten sposób są trwalsze, a wielu tatuatorów uważa je również za bardziej precyzyjne i bezpieczne. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj: https://elcartel.pl/artykuly/handpoke-co-to-i-jak-zaczac, szczególnie, jeśli szukasz sposobu na zaczęcie swojej przygody z tatuowanie.

Czego musisz się nauczyć?

Na pytanie, czego musisz się nauczyć, jako osoba aspirująca do zostania tatuażystą, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od poziomu Twoich umiejętności i kierunku, który zamierzasz wybrać. Z pewnością jednak niezbędna będzie nauka posługiwania się sprzętem do tatuowania – niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na igłę, maszynkę rotacyjną czy liner, będziesz musiał zdobyć podstawową wiedzę o działaniu i bezpieczeństwie pracy z tymi urządzeniami, a następnie praktykować ich używanie. Istotna będzie również z pewnością wiedza na temat samych igieł, ich grubości, precyzji, zdolności wprowadzania barwnika pod skórę oraz bezpieczeństwa pracy. Warto wiedzieć również, w jaki sposób tusze konkretnych dostawców pracują w różnymi grubościami igieł. Jeśli jesteś zainteresowany sprzętem tatuatorskim, koniecznie sprawdź ofertę dostępną na stronie: https://elcartel.pl/wyposazenie-studia-tatuazu/kartridze-do-tatuazu.html.

Dodatkowo, warto również dokształcać się w zakresie pielęgnacji skóry i ran, a także procesów sterylizacji i wyjaławiania sprzętów. Wiedza i umiejętności z tego zakresu mogą przydać Ci się podczas praktyki, kiedy zaczniesz już pracować z ludźmi. Twoi klienci będą zainteresowani pielęgnowaniem tatuażu tak, aby jak najlepiej się zagoił, a Ty będziesz dla nich bezpośrednim źródłem informacji na ten temat. Twoim obowiązkiem jako tatuatora będzie również utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości i bezpieczeństwa w salonie. Kontakt z krwią i innymi płynami ustrojowymi klientów może być niebezpieczny, jeżeli nie zadbasz o odpowiednio przygotowane pomieszczenie do tatuowania, stanowisko pracy i sprzęt. Sprawdź, które elementy wyposażenia możesz sterylizować, a które służą wyłącznie do użytku jednorazowego.

Fot.: Content Pixie/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 polskich marek, które pokochały nasze koleżanki z zagranicy
5 polskich marek, które pokochały nasze koleżanki z zagranicy
Polskie brandy kochają między innymi Jennifer Lopez, Hailey Bieber czy Rihanna.
3 kosmetyki do makijażu, które musisz mieć
3 kosmetyki do makijażu, które musisz mieć
Codzienny makijaż to duża ozdoba, która daje odświeżony look i szybko poprawia wygląd. Jeśli jednak nie lubisz się malować, a […]
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Joanna Horodyńska?
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Joanna Horodyńska?
Zastanawiasz się, jak Joanna Horodyńska dobiera swoje stylizacje? Oto czego nauczyła nas o stylu ta niewątpliwa ikona mody!
Ostatnie wpisy