Czytanie biografii znanych i cenionych osób to świetny sposób na własny rozwój osobisty. Historie sukcesów i porażek, ciekawe anegdoty czy opis trudnych doświadczeń może stać się dla nas inspiracją do zmian. Biografie mogą być znakomitą motywacją do rozpoczęcia nowych działań i przeprowadzenia małej rewolucji w życiu osobistym lub zawodowym. Po które książki warto sięgnąć?
Wśród Polaków i Polek jest wiele wybitnych postaci, których historie zostały zapisane na kartach książek. Ich los często nie był łatwy, zwłaszcza gdy uwzględnimy tło historyczne osób urodzonych w poprzednim stuleciu. Wiele znanych osobistości dorastało w okresie komunizmu i transformacji, a nawet wcześniej będąc na zawsze naznaczonymi traumami wojennymi. Podpowiadamy, które historie polskich artystów, polityków czy sportowców warto poznać. Niektóre z biografii czyta się jak dobre książki sensacyjne i czasami trudno uwierzyć, że te wszystkie wydarzenia miały miejsce naprawdę. Szukasz ciekawej lektury na nudne wieczory? Koniecznie sprawdź listę, którą przygotowaliśmy i poznaj znane osoby z całkiem innej perspektywy.
Agnieszka Osiecka była barwną i niejednoznaczną postacią polskiego świata artystycznego. Tworzyła w PRL- u, ale jej wiersze, listy czy teksty piosenek do dziś są szeroko cytowane, a przez swój ponadczasowy charakter są nadal aktualne. W swoim życiu zawodowym poza poezją zajmowała się również reżyserią i dziennikarstwem. Jej prywatne losy były ciekawe, jednak bardzo burzliwe i przez wielu krytycznie oceniane. Książka autorstwa Zofii Turowskiej to wyjątkowy portret Agnieszki Osieckiej, który na długo zapada w pamięć.
Kolejna wybitna postać z artystycznych kręgów sprzed czasów reformacji, Andrzej Zaucha, wspaniały polski muzyk. Jego piosenki są wspaniałą pocztówką minionych lat, do których bardzo często sięga dzisiejsza młodzież. Wspaniała historia jazzowej sceny muzycznej, w której uczestniczy mnóstwo rewelacyjnych artystów – Tomasz Stańko, Ryszard Rynkowski czy Andrzej Sikorowski. Mimo ogromnej popularności życie piosenkarza nie było usłane różami. Pierwszym ciosem była śmierć ukochanej żony, po której Andrzej musiał sam zająć się wychowaniem kilkuletniej córki. Następnie romans, którego finał miał tragiczne skutki.
Styczeń 2018 roku to czas, gdy cały świat z zapartym tchem słuchał doniesień z Nanga Parbat, gdzie dwójka himalaistów podjęli próbę zimowego wejścia na szczyt. Jednym z członków wyprawy był Tomasz Mackiewicz, którego było to już siódma próba. Udało się, jednak podczas zejścia warunki bardzo się pogorszyły, a himalaista nabawił się choroby wysokościowej. Towarzyszkę Mackiewicza, Elisabeth Revol, dzięki brawurowej akcji ratunkowej udało się ściągnąć do bazy. Niestety Tomek Mackiewicz swoje marzenia przypłacił życiem – jaki był i dlaczego tak bardzo kochał góry?
Maria Czubaszek słynęła z ciętego języka, autoironii i wspaniałego poczucia humoru. Jej szczerość, dystans do siebie oraz ogromna inteligencja sprawiały, że każda jej wypowiedź była na wagę złota. Nieodłącznym atrybutem dziennikarki był papieros, nie miała zamiaru rzucać tego nałogu. Historia jej dzieciństwa, dorastania, a później młodości pozwalają lepiej zrozumieć Marię Czubaszek. Fenomenalna postać, która umiała zawalczyć o to, żeby żyć według swoich reguł i zasad.
Historia rodziny Beksińskich nie jest sielankowa, ale pokazuje wiele istotnych rzeczy. Poznając Zdzisława, Zofię i Tomasza uświadamiamy sobie, jak skomplikowane są ich relacje. Jest to historia o rodzinie, która nie potrafi być blisko, mimo że mieszka pod jednym dachem. Do czego doprowadzi samotność i jak potoczą się losy Beksińskich?
Przeczytaj też: Książki polskich gwiazd, które zapragniesz mieć we własnej biblioteczce
Zdjęcie główne: Karolina Grabowska/ pexels.com