Na czym polega metoda „na dwa palce”? Podpowiadamy, jak prawidłowo aplikować krem z filtrem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Numer określający moc filtra na twojej ulubionej butelce kremu przeciwsłonecznego może być wysoki i dwucyfrowy, ale nie uzyskasz tej ochrony dla swojej skóry, chyba że wiesz, ile kosmetyku powinnaś użyć. Niektórzy badacze i blogerki modowe wzywają do prostej metody „na dwa palce”, która pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał filtra przeciwsłonecznego w Twoim kremie.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej lub SPF, który zapewnia filtr przeciwsłoneczny, określa się, testując skórę, która została obficie pokryta grubą warstwą kremu przeciwsłonecznego. Ale badania wykazały, że większość ludzi stosuje tylko 25% do 75% wskazanej i potrzebnej do ochrony skóry ilości kosmetyków.

Żadna międzynarodowa norma dotycząca filtrów przeciwsłonecznych nie określa, ile kremu powinnaś  użyć, ale zakłada się, że jest to taka sama ilość, która została pierwotnie użyta do testowania produktu. Nie dziwi więc, że konsumenci nie wiedzą, jak skutecznie stosować filtry przeciwsłoneczne, co skutkuje poparzeniami i stanami zapalnymi skóry oraz wpływa na tempo jej starzenia, zwłaszcza, jeśli chodzi o szyję, dekolt i twarz.

Nieoficjalny „przewodnik dawkowania” opiera się na „zasadzie dziewiątek”, która dzieli powierzchnię skóry na 11 obszarów, z których każdy stanowi około 9% całości ciała. Te bszary to:

 • Głowa, szyja i twarz
 • Lewe ramię
 • Prawe ramię
 • Górna część pleców
 • Dolna część pleców
 • Górna przednia część tułowia
 • Dolna przednia część tułowia
 • Górna część prawej nogi i udo
 • Górna część lewej nogi i udo
 • Lewa noga od kolana w dół i stopa
 • Prawa noga od kolana w dół i stopa

Autorzy metody twierdzą, że odpowiednia ilość kremu przeciwsłonecznego, jaka powinna zostać nałożona na każdy z tych 11 obszarów, to właśnie ilość równa dwóm palcom (palec środkowy i wskazujący). Oznacza to, że należy wycisnąć dwa paski kremu przeciwsłonecznego od czubka do ich podstawy, a następnie nałożyć taką ilość na każdy z tych obszarów.

W taki miernik wyposażyła nas natura. Oznacza to, że my, nasi partnerzy i dzieci potrzebujemy innej ilości kremu z filtrem, a nasze palce doskonale wyznaczają nam te parametry.

Jeśli nie chcesz pokrywać swojego ciała tak obfitą warstwą kremu przeciwsłonecznego na raz, alternatywą byłoby nałożenie na początku kremu przeciwsłonecznego „na jeden palec”, a następnie ponowna aplikacja w ciągu pół godziny od pierwszego nałożenia. Pamiętaj, że następnie zabieg ten należy powtarzać, gdyż woda i pot zmywają te środki z powierzchni naszej skóry. Do ponownych aplikacji już nad basenem czy na plaży świetne będą kosmetyki z wysokim filtrem w sprayu lub olejku – łatwiejsze do rozprowadzenia na skórze i o szybszym wchłanianiu.

Zasadę „na dwa palce” możesz stosować również przy codziennym make-up’ie. Taka ilość kremu będzie idealna jako baza pod makijaż, zapewniając Ci odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem słońca oraz nawilżenie tych szczególnie delikatnych okolic skóry twarzy, które wymagają wyjątkowej troski i pielęgnacji, by zachować swój młody wygląd i blask jak najdłużej.

Przeczytaj też: Opalanie – czy rzeczywiście powinno się go unikać?

Zdjęcie główne: Rido/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Porównanie sportowych SUV-ów: jakie cechy wyróżniają je na tle konkurencji?
Porównanie sportowych SUV-ów: jakie cechy wyróżniają je na tle konkurencji?
Pod lupę bierzemy najbardziej popularne sportowe SUV-y. Dowiedz się, jakie cechy sprawiają, że wiodą prym na rynku i zdecyduj, który z nich jest stworzony właśnie dla Ciebie.
Kakao ceremonialne: Korzyści dla ciała i umysłu
Kakao ceremonialne: Korzyści dla ciała i umysłu
Kakao ceremonialne to wartościowy element praktyk duchowych i samorozwoju, który może przynieść pozytywne efekty dla całego organizmu.
Plecak, nerka, torebka – jak je nosić?
Plecak, nerka, torebka – jak je nosić?
Zastanawiasz się, do czego dobrać swój plecak, torbę lub nerkę? Podpowiadamy!
Ostatnie wpisy