Odżywki białkowe – must-have wśród osób aktywnych fizycznie

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Odżywki białkowe stanowią skoncentrowane źródło protein, które chętnie wykorzystywane jest przez początkujących miłośników aktywnego trybu życia oraz przez doświadczonych zawodników, uprawiających regularnie intensywne treningi. To preparaty, które ułatwiają zaspokojenie potrzeb sportowców, umożliwiając odpowiednią podaż cennego makroskładnika i właściwe funkcjonowanie organizmu.

Czym są odżywki proteinowe?

Białko stanowi jeden z trzech kluczowych makroskładników, którego odpowiednia podaż jest niezbędna do prawidłowej pracy organizmu człowieka. To związek, który w ustroju odgrywa szereg istotnych ról, pełniąc m.in. funkcję regulatorową, budulcową, enzymatyczną czy transportową.

Białko można dostarczać do organizmu wraz z powszechnie dostępnymi produktami spożywczymi, takimi jak m.in. mięso, ryby, mleko i przetwory mleczne oraz suche nasiona roślin strączkowych. Wśród niektórych osób, m.in. w gronie sportowców czy osób na diecie redukcyjnej, można jednak zaobserwować zwiększone zapotrzebowanie na proteiny. Wówczas dostarczenie odpowiedniej ilości białka wraz z codziennym jadłospisem może okazać się wyzwaniem, dlatego też pomocne mogą okazać się odżywki białkowe – smaczne i wygodne w użyciu suplementy diety, które wyróżniają się bogactwem protein.

Odżywki proteinowe dostępne na rynku różnią się między sobą składem i rodzajem białka, jednak wszystkie stanowią skoncentrowane źródło cennego makroskładnika, które może ułatwić zaspokojenie zwiększonego zapotrzebowania ustroju i dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości wartościowego związku.

Najpopularniejsze odżywki białkowe

Odżywki proteinowe to suplementy diety, które cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Tym samym na sklepowych półkach można znaleźć wiele różnych, wysokobiałkowych preparatów, a dobór odpowiedniego produktu zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb zawodnika.

Chcąc urozmaicić codzienny jadłospis w bogate źródło białka, warto zapoznać się z ofertą marki OstroVit – https://ostrovit.com/pl/menu/odzywki-bialkowe-18776.html. Szeroki wybór wysokiej jakości produktów sprawia, że każdy, niezależnie od potrzeb i doświadczenia, znajdzie wśród dostępnych preparatów odpowiedni suplement diety.

Najczęściej wykorzystywanym białkiem w odżywkach proteinowych jest białko serwatkowe, które powstaje jako produkt uboczny produkcji sera. Na rynku można znaleźć preparaty zawierające jeden z trzech rodzajów białka serwatki – koncentrat białka serwatkowego (WPC), który stanowiąc jeden z najtańszych produktów białkowych, dostarcza do ustroju 65-80% czystego białka, izolat białka serwatkowego (WPI), który zawiera ok. 90% czystego białka, a także hydrolizat białka serwatki (WPH), który powstając w wyniku enzymatycznych modyfikacji białek serwatkowych, wyróżnia się najwyższą zawartością białka, sięgającą nawet 100%.

Ponadto chętnie wykorzystywane przez konsumentów są również produkty zawierające białko wołowe, białka jaja kurzego, a także kazeinę. Sportowcy stosujący diety wegetariańskie i wegańskie najczęściej sięgają natomiast po roślinne odżywki proteinowe, które bazują na białku sojowym czy białku grochu.

Wpływ odżywek białkowych na organizm

Odżywki proteinowe, stanowiąc źródło białka, mogą ułatwiać utrzymanie i zwiększenie masy mięśniowej, wspierać wzrost tkanek, a także pozytywnie wpływać na funkcjonowanie układu odpornościowego i regulować procesy metaboliczne zachodzące w ustroju. Wysokobiałkowe suplementy diety mogą przyspieszać regenerację organizmu po intensywnym treningu, umożliwiając szybszy powrót do pełnej sprawności. Ponadto mogą poprawiać efektywność treningową, przyczyniając się do zwiększenia siły i wytrzymałości zawodnika oraz jego wydajności w trakcie wykonywania wysiłku fizycznego.

Odżywki białkowe mogą również zwiększać uczucie sytości i zapobiegać napadom głodu, a tym samym zmniejszać ochotę na podjadanie, stanowiąc pomocne rozwiązanie wśród osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Marynarki w stylizacji casualowej – pomysły dla niego
Marynarki w stylizacji casualowej – pomysły dla niego
Czy elegancja wciąż jest na topie? Jak tworzyć stylizacje, które zapewnią Ci przychylność otoczenia? A przede wszystkim: jakie ubrania wybierać, by wyglądać dobrze i czuć się komfortowo?
Jakim kuracjom poddawać włosy jesienią?
Jakim kuracjom poddawać włosy jesienią?
Zastanawiasz się, jak dbać o włosy jesienią? Zapoznaj się z artykułem i miej na uwadze te wskazówki dotyczące pielęgnacji.
Eleganckie damskie buty w stylizacjach do pracy – 5 propozycji
Eleganckie damskie buty w stylizacjach do pracy – 5 propozycji
Jakie eleganckie damskie buty wybrać? I z czym je nosić? Oto 5 propozycji.
Ostatnie wpisy