Pomysł na weekendowy wypad: Uzdrowisko Szczawnica

Pomysł na weekendowy wypad: Uzdrowisko Szczawnica

Szczawnica to urokliwe miasteczko położone w sercu Pienin, nad potokiem Grajcarek. Ma status uzdrowiska, które od połowy XIX wieku przyjmuje gości, przyjeżdżających nawet z daleka. Słynie z miejscowych źródeł kwaśnych wód, szczaw – od nich pochodzi nazwa Szczawnica, i ich leczniczych właściwości.

Prawdziwy szczyt jej popularności przypada na lata 30. XX wieku, wtedy też następuje modernizacja budynków sanatoryjnych, które wyposażono w urządzenia najnowszej technologii. W Szczawnicy gościła krakowska elita, tętniło życie towarzyskie i kulturowe. Po II wojnie światowej kurort upaństwowiono, zakłady lecznicze zajmowały się głównie chorobami dróg oddechowych górników i hutników. Dziś jest to atrakcyjny ośrodek nie tylko balneologiczny, tzn. uzdrowiskowy ale turystyczny i sportowy.

Letnie atrakcje są bardzo liczne, pozwalające na kilkudniowy wakacyjny pobyt bez chwili nudy. Chodzenie po górach, wspinanie się na pienińskie szczyty Trzech Koron lub Sokolicy, wycieczki rowerowe na pobliską Słowację czy spływ tratwą Dunajcem pod czujnym okiem flisaka to propozycje dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Osoby wolące odpoczynek z niewielką ilością ruchu znajdą dla siebie szeroką ofertę hotelowych i sanatoryjnych zabiegów SPA, odkryją uroki kawiarni i restauracji w zabytkowej części miasteczka czy też będą próbować kwaśnych wód w miejscowej Pijalni Wód Mineralnych. Uzdrowisko zachwyci parkami zdrojowymi Górnym i Dolnym, historycznymi willami, a odrestaurowany Dworzec Gościnny z szeroką ofertą kulturalną zapewni rozrywki nawet w pochmurne dni.

Przeczytaj też: 5 pomysłów na weekendowe wypady po naszym kraju

Zdjęcie główne: stepmar/ stock.adobe.com

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *