Pomysł na weekendowy wypad: Uzdrowisko Szczawnica

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szczawnica to urokliwe miasteczko położone w sercu Pienin, nad potokiem Grajcarek. Ma status uzdrowiska, które od połowy XIX wieku przyjmuje gości, przyjeżdżających nawet z daleka. Słynie z miejscowych źródeł kwaśnych wód, szczaw – od nich pochodzi nazwa Szczawnica, i ich leczniczych właściwości.

Prawdziwy szczyt jej popularności przypada na lata 30. XX wieku, wtedy też następuje modernizacja budynków sanatoryjnych, które wyposażono w urządzenia najnowszej technologii. W Szczawnicy gościła krakowska elita, tętniło życie towarzyskie i kulturowe. Po II wojnie światowej kurort upaństwowiono, zakłady lecznicze zajmowały się głównie chorobami dróg oddechowych górników i hutników. Dziś jest to atrakcyjny ośrodek nie tylko balneologiczny, tzn. uzdrowiskowy ale turystyczny i sportowy.

Letnie atrakcje są bardzo liczne, pozwalające na kilkudniowy wakacyjny pobyt bez chwili nudy. Chodzenie po górach, wspinanie się na pienińskie szczyty Trzech Koron lub Sokolicy, wycieczki rowerowe na pobliską Słowację czy spływ tratwą Dunajcem pod czujnym okiem flisaka to propozycje dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Osoby wolące odpoczynek z niewielką ilością ruchu znajdą dla siebie szeroką ofertę hotelowych i sanatoryjnych zabiegów SPA, odkryją uroki kawiarni i restauracji w zabytkowej części miasteczka czy też będą próbować kwaśnych wód w miejscowej Pijalni Wód Mineralnych. Uzdrowisko zachwyci parkami zdrojowymi Górnym i Dolnym, historycznymi willami, a odrestaurowany Dworzec Gościnny z szeroką ofertą kulturalną zapewni rozrywki nawet w pochmurne dni.

Przeczytaj też: 5 pomysłów na weekendowe wypady po naszym kraju

Zdjęcie główne: stepmar/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 polskich produkcji, które warto zobaczyć na Netflixie
5 polskich produkcji, które warto zobaczyć na Netflixie
Na serwisie Netflix dostępnych jest wiele świetnych polskich produkcji. Sprawdź, na które warto zwrócić uwagę!
Poradnik pacjenta: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Poradnik pacjenta: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę ust, by uniknąć problemów z zębami i dziąsłami. Przeczytaj nasze praktyczne wskazówki i zalecenia lekarza stomatologa.
Czy wiesz, jak prawidłowo powinno się myć twarz?
Czy wiesz, jak prawidłowo powinno się myć twarz?
Mycie twarzy to bardzo istotna czynność. Sprawdź, jak to robić odpowiednio!
Ostatnie wpisy