Pomysł na weekendowy wypad: Uzdrowisko Szczawnica

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szczawnica to urokliwe miasteczko położone w sercu Pienin, nad potokiem Grajcarek. Ma status uzdrowiska, które od połowy XIX wieku przyjmuje gości, przyjeżdżających nawet z daleka. Słynie z miejscowych źródeł kwaśnych wód, szczaw – od nich pochodzi nazwa Szczawnica, i ich leczniczych właściwości.

Prawdziwy szczyt jej popularności przypada na lata 30. XX wieku, wtedy też następuje modernizacja budynków sanatoryjnych, które wyposażono w urządzenia najnowszej technologii. W Szczawnicy gościła krakowska elita, tętniło życie towarzyskie i kulturowe. Po II wojnie światowej kurort upaństwowiono, zakłady lecznicze zajmowały się głównie chorobami dróg oddechowych górników i hutników. Dziś jest to atrakcyjny ośrodek nie tylko balneologiczny, tzn. uzdrowiskowy ale turystyczny i sportowy.

Letnie atrakcje są bardzo liczne, pozwalające na kilkudniowy wakacyjny pobyt bez chwili nudy. Chodzenie po górach, wspinanie się na pienińskie szczyty Trzech Koron lub Sokolicy, wycieczki rowerowe na pobliską Słowację czy spływ tratwą Dunajcem pod czujnym okiem flisaka to propozycje dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas.

Osoby wolące odpoczynek z niewielką ilością ruchu znajdą dla siebie szeroką ofertę hotelowych i sanatoryjnych zabiegów SPA, odkryją uroki kawiarni i restauracji w zabytkowej części miasteczka czy też będą próbować kwaśnych wód w miejscowej Pijalni Wód Mineralnych. Uzdrowisko zachwyci parkami zdrojowymi Górnym i Dolnym, historycznymi willami, a odrestaurowany Dworzec Gościnny z szeroką ofertą kulturalną zapewni rozrywki nawet w pochmurne dni.

Przeczytaj też: 5 pomysłów na weekendowe wypady po naszym kraju

Zdjęcie główne: stepmar/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem
Pomysły na kreatywne zabawy z dzieckiem
Chcesz kreatywnie spędzać czas ze swoim dzieckiem? Zobacz kilka pomysłów na zabawy.
3 polskie biblioteki, które można uznać za wnętrzarskie perełki
3 polskie biblioteki, które można uznać za wnętrzarskie perełki
Byłaś już w któreś z nich? Gwarantujemy, że żadna z nich nie ma nic wspólnego ze stereotypem zapomnianego i zakurzonego miejsca.
5 modeli sukienek, których tej zimy będzie pełno na polskich ulicach
5 modeli sukienek, których tej zimy będzie pełno na polskich ulicach
Czas na przegląd najmodniejszych sukienek tej zimy. Sprawdź, czy masz je w szafie! A może zaszalejesz na wyprzedażach?
Ostatnie wpisy