Jak udekorować stół prosto i stylowo?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Dekorowanie stołu to ważna część przygotowań do spotkania, a zarazem zadanie wymagające umiejętności i wyczucia estetycznego. Często jednak trudno zachować umiar w dekoracji stołu, szczególnie gdy zależy Ci na tym, aby wyglądał on pięknie i elegancko. Dlatego też warto poznać kilka podstawowych zasad, które pomogą zachować proporcje i równowagę w dekoracji.

Zachowaj umiar podczas dekoracji stołu

Przede wszystkim pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Zbyt wiele ozdób i akcesoriów na stole może przytłoczyć gości oraz skłonić do ucieczki zamiast do pozostania na dłużej. Dlatego warto skupić się na kilku elementach, które będą stanowić punkt centralny stołu i wprowadzą elegancki akcent, spójny głównie z obrusem bądź serwetą. 

Drugą ważną zasadą jest harmonijne zestawienie kolorów i motywów. Jeśli zdecydujesz się na dekoracje w konkretnym stylu, warto trzymać się go konsekwentnie, aby całość wyglądała spójnie i schludnie. Jeśli z kolei wolisz zestawienie różnych motywów i kolorów, zadbaj o ich umiejętne połączenie, aby nie stworzyć zbyt chaotycznego wrażenia.

Kolejną zasadą jest odpowiednie ułożenie dekoracji na stole. Nie mogą one blokować widoku, ale umożliwiać swobodną rozmowę między gośćmi. Dekoracje powinny być ustawione w taki sposób, aby nie przeszkadzały w podawaniu potraw i jedzeniu.

Proste dekoracje na stół

Jednym z najważniejszych elementów dekoracyjnych na stole jest obrus lub serweta. Dobrze dobrane podkreślą styl wnętrza oraz będą spójne z pozostałymi elementami dekoracyjnymi. W przypadku prostych, minimalistycznych wnętrz lepiej postawić na gładki obrus, natomiast w przypadku bogatszych aranżacji można zdecydować się na nieco zdobiony. Takie nakrycia stołów możesz znaleźć m.in. na witrynie internetowej:  https://serwetkiudanusi.pl/obrusy-i-serwety-prostota-i-umiar

Następnym elementem są podkładki pod talerze. Mogą być w kolorze kontrastującym z obrusem lub mieć stonowane odcienie, pasujące do całości. 

Kolejnym krokiem jest wybór talerzy. Ważne, aby były one dostosowane do rodzaju posiłku oraz stylu przyjęcia. Na przykład na eleganckim przyjęciu warto postawić na talerze z delikatnym zdobieniem, natomiast na bardziej casualowej kolacji można zdecydować się na proste, białe talerze. 

Należy zwrócić uwagę również na sztućce – ich kształt, kolor, a także sposób ułożenia na stole. W przypadku uroczystych okazji warto postawić na srebrne lub złote.

Oprócz tego na stole warto umieścić dekoracyjne elementy, takie jak kwiaty, świece czy serwetki. Warto wybrać takie, które będą dobrze harmonizować z resztą dekoracji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na jaką imprezę przebrać się za postaci z bajek i filmów?
Na jaką imprezę przebrać się za postaci z bajek i filmów?
Jednak jakie imprezy będą współgrać z przebraniami wymienionego typu? Czytając ten artykuł, będziesz mógł się dowiedzieć tego i kilku innych ciekawych kwestii. Przeczytaj!
5 jesiennych kampanii polskich marek, które doceni każda miłośniczka mody
5 jesiennych kampanii polskich marek, które doceni każda miłośniczka mody
Warto wspierać polskie marki. Sprawdź, co mają do zaproponowania podczas trwającej właśnie jesieni – pokazały to w swoich kampaniach!
Irina Shayk w płaszczu polskiej marki. Czyj produkt tym razem zwrócił uwagę modelki?
Irina Shayk w płaszczu polskiej marki. Czyj produkt tym razem zwrócił uwagę modelki?
Do grona fanów polskiej marki należy również Kendall Jenner i Elsa Hosk.
Ostatnie wpisy