Jak pielęgnować słabe włosy?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Włosy potrafią stać się największym atutem kobiety, wystarczy im tylko trochę uwagi i odpowiednia pielęgnacja. Zobacz, jak zacząć dbać o swoje włosy!

Dowiedz się, jakie są Twoje włosy 

Być może słyszałaś już o porowatości włosów. Jest ona ściśle związana  z ich budową – wbrew pozorom włosy nie są gładkie, a pokryte drobnymi łuskami. Stopień ich rozchylenia decyduje o porowatości – im mocniejsze rozchylenie łusek, tym bliżej włosom do wysokiej porowatości. W praktyce oznacza to, że wszelkim stosowanym przez Ciebie preparatom łatwiej dostać się do wnętrza włosów. Z włosami niskoporowatymi jest odwrotnie – kosmetyki mają problem z penetracją, bo łuski do siebie przylegają. Jeśli nie wiesz, jakie są Twoje włosy, nie martw się – w Internecie znajdziesz mnóstwo testów, które w kilka minut pozwolą Ci to określić.

Wybierając szampony do włosów, pamiętaj, że w zależności od porowatości, Twoje włosy mogą wymagać różnej pielęgnacji. Niskoporowate potrzebują produktów z małocząsteczkowymi składnikami, którym uda się wniknąć w ich strukturę – np. olejem kokosowym czy palmowym. Z kolei włosy wysokoporowate wymagają pielęgnacji olejami o dużych cząstkach, m.in. olejem lnianym lub olejem jojoba. Zwróć uwagę, czy w produktach, których używasz, znajdują się odpowiednie składniki, a Twoje włosy na pewno odwdzięczą się lepszą kondycją.

Równowaga PEH

Dobierając produkty do włosów, powinnaś również pamiętać o zrównoważonym dostarczaniu protein (P), emolientów (E) i humektantów (H). Wszystkie te składniki są włosom niezbędne i pełnią swoje unikalne funkcje. Łatwo też zorientować się, jeśli Twoim włosom brakuje którejś frakcji.

Niedobór protein objawia się włosami wiotkimi i trudnymi do ułożenia. Jeśli obserwujesz taki efekt, szukaj w produktach do włosów keratyny i aminokwasów. A może Twoje włosy są suche, matowe, puszą się i łamią? To charakterystyczne cechy złego nawilżenia, które może wynikać z braku humektantów. W tym wypadku warto szukać produktów zawierających substancje, takie jak pantenol, sorbitol, glicerol, mocznik czy kwas hialuronowy. Zwróć jednak uwagę na wypadanie włosów – ten problem może zacząć się od niewystarczającego nawilżenia, ale również mieć podłoże w nadmiernej pielęgnacji. 

Ostatnią frakcją są emolienty. Ich niedobór objawia się puszeniem i elektryzowaniem włosów. Jeśli masz z tym problem, warto skupić się na poszukiwaniu produktów zawierających w składzie silikony, woski czy oleje. Uważaj na nadmiar emolientów, który skutkuje włosami obciążonymi i sklejającymi się w strąki – uważnie przejrzyj etykiety swoich produktów, aby zachować równowagę PEH.

Zapewnij swoim włosom dodatkowe wsparcie

Odpowiednio dobrana i regularna pielęgnacja to podstawa, ale bywają dni, kiedy Twoje włosy wymagają dodatkowej pomocy w regeneracji. Podobnie jak skórze, możesz zafundować im odżywcze maski – na przykład drożdżowe aktywujące wzrost włosów lub intensywnie regenerujące maski konopne, zawierające olejki cbd. Innym sposobem na zapewnienie włosom wsparcia jest olejowanie, płukanki piwne czy peeling trychologiczny. Pamiętaj również, żeby w miarę możliwości ograniczyć używanie lokówki czy prostownicy.

Zdj. główne: Tim Mossholder/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Podróż w czasie do lat 70.? Najnowsza kolekcja Sinsay gwarantuje taką wyprawę
Podróż w czasie do lat 70.? Najnowsza kolekcja Sinsay gwarantuje taką wyprawę
Sprawdź, co tym razem przygotował dla nas polski brand.
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Aneta Kręglicka?
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Aneta Kręglicka?
Jej uroda i styl są doceniane już od kilku dekad. Sprawdź, jakie modowe lekcje daje nam Aneta Kręglicka, która zawsze prezentuje się olśniewająco.
Jakie sukienki ubierać jesienią?
Jakie sukienki ubierać jesienią?
Moda jesienna to nie tylko grube swetry i płaszcze. To także sukienki. Podpowiadamy, jakie modele sprawdzą się w roli jesiennej stylizacji.
Ostatnie wpisy