Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Znasz je wszystkie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Polska może się poszczycić przepięknymi jeziorami.  Mazurskie wody na pewno są Ci dobrze znane, gdyż to najczęściej wybierany kurs na żaglówki czy rejsy. Morskie Oko też robi oszałamiające wrażenie! Oto polskie jeziora, które zapierają dech w piersi!

Giżycko mekką żeglarzy polskich, a same Mazury nazywane są “polską Finlandią” ze względu na gęsty rozkład jezior. Oprócz tego pojawiają się one w sztukach Hansa Hellmuta Kirsta czy Beckera. Choć ten region przoduje jeśli chodzi o popularność, to Polska usłana jest innymi pięknymi jeziorami, które warto odwiedzić!

Jezioro Solińskie

Jednym z piękniejszych jezior w Bieszczadach jest jezioro Solińskie, które mieści się niedaleko Polańczyka. Każdy z nas zapewne zna utwór Wojciecha Gąsowskiego “Zielone wzgórza nad Soliną”, gdzie “zapach tańczącej wody do zmysłów dociera”. To właśnie południe Polski jest obfite w miejsca wypoczynkowe, SPA i sanatoria założone jeszcze w latach 60. i 70. XX w. Oprócz tego turyści chętnie korzystają z pola namiotowego i  kempingowego. Miasto Polańczyk słynie z uzdrowisk, w których od dawna praktykuje się leczenie dróg oddechowych. 

Wdzydze

Wiele jezior jest też na Kaszubach. Najgłębszym z nich, bo mającym aż 68 metrów, jest Wdzydze. Często nazywane przez miejscowych kaszubskim morzem. Wieś zasłynęła z Kaszubskiego Parku Etnograficznego, który jest najstarszym skansenem w Polsce. Możemy w nim znaleźć stare domy wybudowane z drewna, świątynię pochodzącą z XVII wieku, czy przedmioty codziennego użytku, z których korzystano w tamtym czasie. Jezioro usłane jest ośmioma wyspami i małymi wioskami. Najbardziej znaną z nich jest turystyczna miejscowość Wdzydze Kiszewskie. Całość mieści się na terenie Kaszub południowych, a akwen należy do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. 

W sezonie jest tutaj bardzo dużo turystów. Wdzydze Kiszewskie oferują domki letniskowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego czy zabezpieczone kąpieliska. Dodatkową atrakcją jest spływ kajakowy drogą Wdy i odwiedzenie Kaszub, które znajdują się blisko Borów Tucholskich.

Bory Tucholskie i Pojezierze Lubuskie

Marzą Ci się jeziora w towarzystwie gęstej zieleniny? Skraj Borów Tucholskich usłany jest sosnami i krzyżuje się z Doliną Brdy. Jezioro Charzykowskie, Karsińskie, Długie, Ostrowite czy Płęsno występują w niewielkich odległościach od siebie, tym samym tworząc malowniczy obraz.

Najchętniej wybierane przez odwiedzających jest jezioro Charzykowskie i położona obok niego wieś o nietuzinkowej nazwie Swornegacie. Miejscowość Charzykowe ma do zaoferowania wypożyczalnie sprzętów wodnych, pole namiotowe, kempingi, ośrodki wypoczynkowe. Swornegacie okalają jeziora Karsińskie i Witoczno, którędy wyznaczony został “Szlak kajakowy rzeki Brdy”. 

Pojezierze Lubuskie zdobi Łagów – miejscowość mieszcząca się na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Po jego dwóch stronach znajduje się jezioro Ciecz i Łagowskie. Można tu znaleźć plaże, kąpieliska i co ciekawe – dawny zamek pochodzący z czasów średniowiecza. Budowla pochodzi z XIV w. i wybudowana została przez mnichów z zakonu joannitów. Na pierwszy plan wysuwa się masywna baszta, a u podnóża zamku znajdziemy restaurację i pomieszczenia hotelowe. 

Znane akweny na Podlasiu

Augustów to miejsce uwielbiane przez turystów. Znajduje się tu jezioro Necko, Białe, Studzieniczne i Sajno. Plaża, kajaki, rowery wodne czy motorówki – te atrakcje są na wyciągnięcie ręki. Malowniczy teren obfituje w uzdrowiska odwiedzane przez wielu wczasowiczów. Dużą popularnością cieszy się  spływ kajakowy doliną Rospudy, Czarną Hańczą czy Kanałem Augustowskim. A to wszystko mieści się na terenie przepięknego Wigierskiego Parku Narodowego.

Przeczytaj też: Czy znasz 10 najbardziej odludnych miejsc w Polsce?

Zdjęcie główne: Tomasz/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Retinol w kosmetykach – co powinnaś o nim wiedzieć?
Retinol w kosmetykach – co powinnaś o nim wiedzieć?
Odmłodzona, świeża i gładka skóra to tylko niektóre z plusów.
Prezent w postaci biżuterii – jak dobrać?
Prezent w postaci biżuterii – jak dobrać?
Odkryj, jak dobrze dobierać biżuterię na upominek. Nasz artykuł pomoże Ci rozwikłać tajemnicę wyboru idealnej ozdoby na prezent.
MOHITO × Fundacja Gerlsy – czy słyszałaś już o tej współpracy?
MOHITO × Fundacja Gerlsy – czy słyszałaś już o tej współpracy?
Fundacja Gerlsy tworzy świetne projekty, dlatego MOHITO postanowiło zaangażować się w wsparcie ich działań. Sprawdź, co wyszło z tej współpracy!
Ostatnie wpisy