Jakie powinno być obuwie do biegania?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Buty to najważniejsze wyposażenie każdego biegacza. Należy jednak pamiętać, że muszą być one idealnie dopasowane do kształtu stopy oraz stylu biegania. Jak więc wybrać odpowiednie obuwie do biegania dla siebie? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, będąc na zakupach, aby wybrać odpowiednie buty do biegania. 

Jak wybrać buty do biegania? – krótki przewodnik

Każdy biegacz jest zgody co do tego, że najważniejszym wyposażeniem są buty. Właściwy dobór obuwia przeznaczonego do biegania może być jednak nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli robisz zakupy online i nie masz okazji przymierzyć wybranych modeli. Czym więc należy się kierować przy wyborze butów do biegania?

Nawierzchnia, po której chcesz biegać

Pierwszym kryterium, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze butów do biegania, jest nawierzchnia, po której zamierzasz biegać. Pierwszym rodzajem butów do biegania są buty przystosowane do twardej nawierzchni. W tego typu obuwiu możesz z powodzeniem biegać po asfalcie, betonie oraz ubitych ścieżkach parkowych. Charakteryzują się one znaczną elastycznością i w większości dobrą lub bardzo dobrą amortyzacją. Ponadto są dość lekkie i przewiewne oraz zapewniają dobrą wentylację

Kolejnym typem butów do biegania są buty trailowe. Będą one idealne do biegania po leśnych ścieżkach lub podczas biegowych wycieczek w teren. Buty te cechuje przede wszystkim dobra amortyzacja oraz dobrze zabezpieczona podeszwa, która musi zapewnić właściwą trakcję w każdych warunkach. Cholewka butów trailowych jest znacznie twardsza, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja stopa będzie chroniona przed uderzeniami w skały lub wystające korzenie. 

Jeśli nie wiesz, na które obuwie się zdecydować, to możesz też wybrać buty uniwersalne. Będą dość wygodne na twardych nawierzchniach, ale też dobrze poradzą sobie w terenie leśnym czy górskim.

Buty do biegania idealne na każdą trasę znajdziesz na stronie https://www.runshop.pl/obuwie-damskie-do-biegania,c10.html.

Jak często i jak intensywnie trenujesz?

Wybierając buty do biegania, które spełnią wszystkie Twoje wymagania, musisz także wziąć pod uwagę to, jak często oraz z jaką intensywnością trenujesz lub zamierzasz trenować. Zastanów się przede wszystkim, ile kilometrów tygodniowo zamierzasz przebiec oraz ile dni w tygodniu chcesz biegać. Jeśli jesteś na początku swojej przygody z bieganiem i dopiero wdrażasz się w regularne treningi, to koniecznie wybierz buty o zwiększonej amortyzacji. Dzięki temu nie nabawisz się kontuzji oraz łatwiej będzie Ci opanować poprawną technikę. Jeśli zaś jesteś wprawioną biegaczką, to koniecznie wybierz model szerszy i delikatnie dłuższy niż długość stopy, ponieważ w trakcie długotrwałego wysiłku stopy mogą znacznie zwiększyć swoją objętość.

Waga biegacza

Buty do biegania powinny być także dostosowane do masy ciała biegacza. Jest to bardzo istotne kryterium pod względem amortyzacji – Osoby ważące do 75 kg nie potrzebują aż takiej dużej amortyzacji jak Ci, którzy ważą 100 kg i więcej. Wybierz więc obuwie z dobraną do Ciebie amortyzacją, aby uniknąć kontuzji.

Fot.: Dulcey Lima/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Od podstaw do sukcesu: strategie marketingowe w branży mody i urody
Od podstaw do sukcesu: strategie marketingowe w branży mody i urody
Odkryj skuteczne strategie marketingowe, które pomogą Ci zaistnieć w konkurencyjnej branży mody i urody. Zrozum, jak wykorzystać unikalność Twojej marki, aby zapewnić jej stały rozwój i sukces.
Jaką biżuterię wybrać na eleganckie przyjęcia?
Jaką biżuterię wybrać na eleganckie przyjęcia?
Znajdź u nas swoją inspirację na elegancką stylizację. Sprawdź, jak dobierać biżuterię do stylu, koloru i materiału Twoich ubrań!
Bez samoopalaczy – Naturalne sposoby na ciemniejszą skórę
Bez samoopalaczy – Naturalne sposoby na ciemniejszą skórę
Sprawdź nasze proste triki na ciemniejszą skórę!
Ostatnie wpisy