Stres, zmęczenie, nieprzespana noc, nieprawidłowa dieta i zbyt małe nawodnienie organizmu – te czynniki wpływają niekorzystnie na nasz organizm, co widać między innymi po naszej twarzy. Cienie i worki pod oczami pojawiają się szybko, ale czy tak samo prędko znikają? Przygotowaliśmy wskazówki pomagające pozbyć się tych nieestetycznych efektów ubocznych. Wypróbuj je!
Każda z nas doskonale zdaje sobie sprawę, jak cienka i wrażliwa jest okolica wokół oczu. Pojawiające się worki i cienie często są wynikiem nieprzespanej nocy, stresu, zmęczenia, niehigienicznego trybu życia, złego odżywiania, stosowania używek czy picia zbyt małej ilości wody.
Niekiedy przypadłość tę dziedziczymy genetycznie, co sprawia, że walka z nią jest naprawdę trudna. Dodatkowo, jeśli poniższe sposoby nie przyniosą satysfakcjonujących efektów, a worki i cienie dalej będą obecne pod oczami, wówczas trzeba sprawdzić swój stan zdrowia. Być może dzieje się tak z powodu choroby tarczycy, serca, nerek bądź alergii.
Na szczęście istnieje kilka sposobów, które pozwolą zniwelować nieestetyczne worki i cienie pod oczami. Poniżej wypisaliśmy te o najskuteczniejszym działaniu.
W pierwszej kolejności zacznijmy od zmiany swoich nawyków, a mówiąc precyzyjniej – wysypiajmy się, ograniczmy używki lub całkowicie z nich zrezygnujmy, pijmy dużo wody, jedzmy zbilansowane posiłki i uważajmy, by nadmiernie ich nie dosalać (sól zatrzymuje wodę w organizmie, co sprzyja zastojom limfy i opuchliźnie pod oczami). Do tego wszystkiego nie zapominajmy oczywiście o tym, by zadbać o spokój wewnętrzny, nie pocierajmy oczu i regularnie wietrzmy mieszkania.
W swojej kuchni i lodówce masz wiele produktów pomagających walczyć z workami i cieniami pod oczami. Pierwsze, co nasuwa się na myśl, to ogórek. Połóż na oczy – na piętnaście minut – schłodzone plasterki albo owinięte w ściereczkę kostki lodu. Zimno działa obkurczająco na naczynia limfatyczne, zmniejszając obrzęk. Podobnie zadziałają plastry surowego ziemniaka bądź okład ze startych ziemniaków, a także okład z ubitej na sztywno piany z białek jaj. Dobre są też okłady ze schłodzonych torebek herbaty (wcześniej zaparzonej) – czarnej lub zielonej – a także płatki nasączone kawą.
Masaż skutecznie nas odpręża, pozwala pozbyć się bólu mięśni, ale jest też świetny na worki pod oczami. Tutaj jednak ważna uwaga – zaczynamy zawsze od wewnętrznego kącika i kierujemy się powoli ku zewnętrznemu. Możemy masować palcami, schłodzoną łyżką, patyczkami higienicznymi albo specjalnym rollerem.
Zdj. główne: Soroush Karimi/unsplash.com