Urlop zbliża się wielkimi krokami, a Ty wciąż nie wiesz, gdzie spędzić wolne? Jesteś przyzwyczajona do utrzymywania dystansu społecznego i wolałabyś spędzić swoje wakacje z dala od tłumów? Oto 10 najbardziej odludnych miejsc w Polsce, w których warto spędzić swój urlop.
Jeśli jesteś fanką wypoczynku na Mazurach, ale nie jesteś fanką tłumów, zdecyduj się na wakacje w Puszczy Boreckiej. To jedno z niewielu miejsc, gdzie wciąż jesteś w stanie spotkać żubra w naturalnym środowisku. Żyje ich tam niemal sto! Warto odwiedzić Ośrodek Hodowli Żubrów w Wolisku, gdzie na specjalnej platformie możesz obserwować te niezwykłe zwierzęta podczas porannego i wieczornego dokarmiania. Dla fanek spływów kajakowych polecamy szlak kajakowy rzeki Łaźna Struga, którym dopłyniesz aż do Ełku. Przepłynięcie takiego szlaku zajmuje średnio pięć dni. Z racji tego, że miejsce to jest mało popularne wśród turystów, należy zaplanować nocleg w namiotach. Istnieje także szlak rowerowy prowadzący z Kruklanek do Puszczy Boreckiej, a podczas trasy poczujesz atmosferę pierwotnej puszczy Jaćwingów i Prusów.
Dla wielbicielek górskich wycieczek zdecydowanie polecamy szlaki prowadzące przez Góry Bialskie. To mało uczęszczane tereny i nie powinno Cię zdziwić, jeśli przez kilka godzin nie spotkasz na trasie innego piechura. To najdziksza część Sudetów zachwyca fragmentem pierwotnego lasu w rezerwacie Puszcza Śnieżnej Białki, ale przede wszystkim na uwagę zasługuje jeden z najwyższych szczytów Gór Bialskich, Rudawiec, zaliczany do Korony Gór Polski.
Kilkanaście kilometrów na wschód od uwielbianej przez turystów Łeby znajduje się niepozorny Przylądek Stilo. Nie spotkasz tutaj smażalni ryb, straganów z pamiątkami i barów na każdym kroku – jest to najsłabiej zagospodarowane miejsce na polskim wybrzeżu. Chociaż wielu uznałoby to za duży minus, jednocześnie gwarantuje błogi spokój i wakacje z dala od zgiełku. Na plaży bez problemu znajdziesz miejsce na swój ręcznik. Symbolem Przylądka Stilo bez wątpienia jest stuletnia latarnia morska o tej samej nazwie, która jest popularnym miejscem oświadczyn.
Ta malownicza kraina geograficzna w województwie lubelskim zachwyca malowniczym, urozmaiconym krajobrazem i niewielkimi wsiami, w których zatrzymał się czas. Wybierając nocleg, warto zdecydować się na okoliczne miasteczka, jak Górecko Kościelne, jednak zwiedzanie najlepiej zacząć od magicznego Zwierzyńca, gdzie zabytkowy kościół na wodzie zachwyca każdego z turystów. W okolicy nie brak starych drewnianych chat i chociaż wiele z nich jest opuszczonych, wciąż pozostawiają po sobie niesamowite wrażenie – i równie niesamowite zdjęcia!
Na naszej liście nie mogło zabraknąć miejsca dla dzikiego piękna Podlasia. Jeśli Białystok wydaje Ci się zbyt tłoczny, zabukuj nocleg w leżącym piętnaście kilometrów dalej Supraślu. To wspaniałe miejsce na urlop, niezależnie, czy wolisz odpoczynek z książką na świeżym powietrzu, czy wycieczkę po interesujących zabytkach. Supraśl ma to wszystko i jeszcze więcej! Godny odwiedzenia jest nie tylko monaster, ale także Cmentarz Ewangelicki i znajdująca się przy nim kaplica oraz inne budynki sakralne. Warto zobaczyć także znajdujący się przy ul. Kościuszki Pałac Buchholtzów, w którym dzisiaj znajduje się liceum plastyczne.
Chociaż niezbyt popularny wśród turystów, Park Narodowy Ujście Warty jest niezwykle interesującym miejscem na mapie Polski. Na jego terenie żyje niemal 250 gatunków ptaków! Jednak nie tylko ornitolodzy znajdą w nim coś dla siebie. Park jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok o każdej porze dnia i nocy, a szlaki o różnym stopniu trudności urozmaicone są przystankami z tablicami informacyjnymi. Dobra wiadomość dla miłośniczek wycieczek rowerowych! W Parku Narodowym Ujście Warty powstały dwie trasy dedykowane dla jednośladów.
Położony w Beskidzie Niskim Magurski Park Narodowy to porośnięte lasem dzikie serce gór. Jeśli jesteś zwolenniczką spędzania wolnego czasu aktywnie, z pewnością zachwycą Cię szlaki turystyczne w rezerwacie skalnym Kornuty. Beskid Niski to jedne z najniższych gór w Polsce, dlatego nadają się w sam raz dla początkujących i rodzin z dziećmi. Ciekawym urozmaiceniem trasy będą drewniane cerkwie i prawdopodobieństwo zaobserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Nawet w samym centrum Polski, bo w okolicach Warszawy, znajdziesz ostoję ciszy i spokoju – wystarczy, że za cel podróży weźmiesz Uroczysko Krzywa Góra. To jedno z najbardziej interesujących miejsc w Kampinowskim Parku Narodowym, bo to właśnie tutaj znajduje się czterystuletni Dąb Kobendzy, a prawdziwi szczęśliwcy mają szansę zobaczyć buszującego wśród drzew rysia. Szlak prowadzący do Uroczyska Krzywa Góra nie jest najłatwiejszy, dlatego docierają tu tylko nieliczni.
Kiedy inni turyści tłoczą się w Bieszczadach, Ty zdecyduj się na odludne i dzikie Góry Słonne. To właśnie na Pogórzu Przemyskim doświadczysz prawdziwy klimat dzikich gór, bo to tutaj rośnie malownicza Puszcza Karpacka. Z racji, że te tereny dopiero zyskują na popularności, nie ma tu zbyt wielu schronisk. To duży plus, jeśli marzą Ci się wakacje z dala od innych turystów, musisz jednak pamiętać o niezbędnym sprzęcie biwakowym i własnym namiocie. W Górach Słonnych znajdziesz kilka szlaków pieszych i jeden szlak wodny – w sam raz dla wielbicielek spływów kajakowych.
Pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem skrywa się niesamowita i wciąż niedoceniana wśród turystów kraina geograficzna, Dolina Baryczy. To nie tylko raj dla ornitologów, ale także wspaniałe miejsce na odpoczynek dla każdego, kto ceni sobie połączenie dzikiej natury i ciekawych zabytków. Poza zapierającymi dech w piersiach widokami, które spotkasz na szlakach lub podczas spływu kajakowego, wśród zieleni odnajdziesz także ruiny Pałacu Hatzfeldów, niesamowitą wieżę zbudowaną w XVI wieku czy Muzeum Bombki, mieszczące się w dawnej fabryce bombek.
Przeczytaj też: 6 najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce
Zdjęcia główne: blesz/ stock.adobe.com