Polska jest krajem o wyjątkowym położeniu. Mamy dostęp do morza, góry, liczne jeziora i rzeki. Nie trzeba wydawać dużych kwot na zagraniczne wycieczki, gdy pod nosem jest tyle pięknych miejsc do zwiedzania.
Puszcza Białowieska przypomina las pierwotny, mieszka tu największa na świecie populacja wolnego żubra. Obowiązkowym punktem zwiedzania jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy oraz liczne szlaki turystyczne, jak ten prowadzący do tzw. Miejsca Mocy, Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich czy bulwary nad Narewką, skąd rozciąga się zachwycający widok. W niedalekiej okolicy znajduje się też Park Miniatur Zabytków Podlasia. Można również przejechać się kolejką wąskotorową i zobaczyć stację kolejową z Hotelem Carskim.
Jeśli urlop będzie nieco dłuższy, warto wybrać się na wycieczkę po regionie, który jest kolebką wielokulturowości. Na uwagę zasługuje Kraina Otwartych Okiennic (unikatowa pod względem architektonicznym), Góra Grabarki (ważna dla wyznawców prawosławia), Kruszyniany (tatarska wioska), Muzeum Ikon w Supraślu, Pustelnia w Ordynkach czy barokowy Tykocin z zamkiem.
Szwajcaria Kaszubska jest potocznym określeniem centralnej, najwyżej położonej części Pojezierza Kaszubskiego. Na turystów czekają malownicze wsie i tradycyjne miasteczka, bujne lasy z pagórkami, liczne jeziora, rzeki i dzikie plaże. Znajduje się tutaj Kaszubski Park Krajobrazowy, którego piękne tereny na długo zostają w pamięci, oraz Kółko Raduńskie, czyli szlak wodny łączący kilkanaście jezior.
Ciekawym miejscem jest Szymbark; z domem do góry nogami, w którym niejednemu z nas zakręci się w głowie; i z największym koncertującym fortepianem świata. Wrażenie robi też wieża widokowa na Wieżycy, wiatrak na Sobótce w Ręboszewie oraz Muzeum Kaszubskie w Kartuzach i Muzeum Ceramiki Kaszubskiej czy pracownia Neclów w Chmielnie.
Ich położenie, w okolicy Kazimierza Dolnego i Nałęczowa, jest bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym. Puławy mają rozbudowaną sieć ścieżek i tras rowerowych, co docenią osoby lubiące aktywny wypoczynek na dwóch kółkach. Dostępne są trasy o różnych poziomach trudności, również dla zaawansowanych. Zaledwie 10 km od granicy miasta działa Muzeum Nietypowych Rowerów prowadzone przez prawdziwego pasjonata.
To jeszcze nie wszystko. Warto odwiedzić też przystań jachtową oraz kompleks parkowo-pałacowy książąt Czartoryskich z XVIII wieku i zobaczyć największy w Polsce most Łukowy.
To miejsce, które jest wprost idealne dla rodzin z dziećmi. Znajduje się tutaj Park Dzikich Zwierząt o powierzchni 100 hektarów, zajmujący się ochroną gatunków, którym grozi wymarcie. Na tym terenie zadomowiło się ok. 400 zwierząt z ponad 100 gatunków. Trasa zwiedzania z przewodnikiem liczy około 2 kilometry. Jest okazja do przyjrzenia się z bliska zwierzętom, posłuchać o ich zwyczajach, a niektóre będzie można nakarmić i pogłaskać.
Ponadto w Kadzidłowie jest również Park Kulturowy z mazurskimi chałupami z XVIII i XIX wieku, idealny dla miłośników mazurskiego budownictwa, kultury i tradycji.
Ponidzie to jedna z najpiękniejszych krain w południowej części naszego kraju, z trzema parkami krajobrazowymi i kilkunastoma rezerwatami. Przyroda jest tutaj unikatowa. Pagórki, pola, wąwozy, niecka rzeki Nidy otoczona wzgórzami, na której są organizowane spływy kajakowe. Na uwagę zasługują też średniowieczne wioski i miasteczka, monumentalna bazylika gotycka w Wiślicy oraz Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Ów Koziołek wita gości już przy wejściu, a dalej można wziąć udział w ciekawych warsztatach i zabawach z animatorami.
Przeczytaj też: W centrum naszego kraju znajduje się pustynia. Nie, to nie żart ani fatamorgana
Zdjęcie główne: Element5 Digital/ unsplash.com