Rodzaje i zastosowanie rękawiczek medycznych?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zabiegi medyczne w większości muszą być wykonywane w rękawiczkach medycznych. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów rękawic gumowych, które mogą być wykorzystywane w gabinetach lekarskich i nie tylko. Gdzie zastosowanie znajdują jednorazowe rękawiczki medyczne i czym różnią się od siebie ich poszczególne rodzaje? Przekonaj się! 

Rękawice lateksowe   

Do niedawna najpopularniejszym na rynku materiałem, z jakiego wykonywane były rękawice medyczne, był lateks. Jest to materiał wytrzymały, odporny na wysoką temperaturę oraz elastyczny, przez co trudno go rozerwać lub przeciąć. Nie jest jednak przeznaczony do kontaktu z substancjami olejowymi, które przy dłuższym kontakcie prowadzą uszkodzenia, a nawet całkowitego rozpuszczenia jego powierzchni. Rękawiczki lateksowe możesz kupić na stronie https://emka-sklep.com.pl/

Lateks to mieszanka białek i związków chemicznych, które naturalnie występują w niektórych roślinach i drzewach. Na początku lateks występował tylko w formie płynnej, ale z biegiem czasu został przekształcony w gumowe tworzywo, które ma obecnie wiele zastosowań w różnych branżach. Rękawiczki lateksowe mają wiele plusów – są tanie, łatwo dostępne i skutecznie pełnią swoją rolę. Nie mogą być jednak stosowane przez wszystkich. Lateks jest dość silnym alergenem, który u niektórych osób wywołuje reakcje, takie jak świąd, obrzęk skóry czy bolesne wysypki. W przypadku uczulenia na lateks, należy wybrać rękawiczki medyczne z innego tworzywa. 

Rękawice nitrylowe   

Produkowane są z syntetycznego kauczuku, przez co niestety nie są biodegradowalne. Charakteryzują się wysoką odpornością zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i chemiczne. W przeciwieństwie do rękawiczek lateksowych, mogą być stosowane w kontakcie z substancjami o charakterze tłuszczowym. Materiał z jakiego produkowane są rękawiczki nitrylowe, nie jest tak elastyczny jak lateks. Sprawia to, że przylegają do skóry dłoni na tyle blisko, żeby zapewnić wyczucie dotyku, ale nie powodują bolesnych odparzeń czy otarć. Nitryl nie wywołuje też reakcji alergicznych, przez co jest świetną alternatywą dla osób uczulonych na lateks. Dzięki temu świetnie sprawdza się też, jako materiał na rękawiczki medyczne

Rękawice z nitrylu mają bardzo szerokie zastosowanie, a ich wyróżniającą cechą jest to, że występują w wielu kolorach. Lateksowe rękawiczki występują tylko w kolorze białym. Lekarze i pozostali członkowie personelu medycznego oraz laboranci i aptekarze najczęściej sięgają po rękawiczki niebieskie oraz zielone. Rękawiczki różowe są z kolei częstym wyborem kosmetolożek, kosmetyczek i stylistek paznokci, a na czarne stawiają fryzjerzy i tatuażyści.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Polina Zimmerman

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Powiedz „tak” w jednym z najpiękniejszych miejsc weselnych w Polsce – sprawdź ranking redakcji
Powiedz „tak” w jednym z najpiękniejszych miejsc weselnych w Polsce – sprawdź ranking redakcji
Zbliża się Twój wielki dzień i poszukujesz miejsca idealnego na wesele? Poznaj nasze propozycje i powiedz „tak” w wyjątkowym miejscu!
Jak uniknąć podrażnień po depilacji?
Jak uniknąć podrażnień po depilacji?
Depilacja może pozostawić skórę w bardzo niekorzystnym stanie. Zobacz, jak zapobiegać podrażnieniom po goleniu i depilacji.
OPEN’ER FESTIVAL znów przełożony. Jest jednak data kolejnej edycji
OPEN’ER FESTIVAL znów przełożony. Jest jednak data kolejnej edycji
Kiedy się odbędzie? Sprawdź.
Ostatnie wpisy