Maski FFP2 i FFP3 – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chociaż strach przed pandemią COVID-19 uległ osłabieniu, a wirus przenoszący chorobę zmutował i zmniejszył swoją śmiertelność, lata 2019-2021 przyniosły ze sobą sporo zmian. Do najważniejszych z nich należą zwracanie większej uwagi na  bezpieczeństwo i higienę, a także znacząca poprawa świadomości społeczeństwa na temat zdrowia.

Noszenie maseczek podczas sezonu na przeziębiania

Nie od dziś wiadomo, że jesień i początek zimy to sezon na przeziębienia i grypę. Wraz z pandemią COVID-19 zmieniło się jednak podejście do zasad higieny i bezpieczeństwa w wielu krajach. We wszystkich społecznościach zaczęto nosić maseczki na twarz, dzięki czemu gwałtownie spadła liczba zakażeń na choroby takie jak grypa. Dzieje się tak dlatego, że wiele chorób „grasujących” w okresie jesienno-zimowym to choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową – czyli podczas kichania, kasłania, a nawet mówienia. Maseczka jest fizyczną barierą między wydzielinami osobym chorej, a osobą zdrową i w ten sposób może chronić przed zakażeniem.

Maseczki FFP2

Dostępne na stronie https://rcmedical.pl/ maseczki FFP2 to wariant maseczek wielokrotnego użytku, w którym oznaczenie „FFP2” oznacza klasę. Odpowiednikiem maseczek FFP2 są maski oddechowe N95. Skuteczność obu tych modeli ocenia się na ponad 90% – 94% w przypadku FFP2 i 95% w przypadku N95. Czym jest skuteczność w przypadku masek oddechowych? Oznacza ona minimalny odsetek cząsteczek filtrowanych przez maseczkę. W praktyce maseczki FFP2 zatrzymują więc przynajmniej 94% cząstek o średnicy 0,3 mikrona lub większej. W rzeczywistości wskaźnik ten wynosi między 94% a 99%.

Maseczki FFP3

Maski oddechowe FFP3 mają jeszcze większą skuteczność niż maski FFP2 i wynosi ona 99%. Odpowiednikiem tej klasy skuteczności mogą być również maski N99 (99% skuteczności), N100 (99,97% skuteczności) oraz P3 (99,95% skuteczności). Poza wartością skuteczności warto również zwrócić uwagę na obecność lub brak zaworu w maseczce. Jeżeli konstrukcja zawiera zawór, wydychanie powietrza następuje szybciej i jest łatwiejsze (wymaga mniejszego wysiłku) – takie maski są więc wygodniejsze do noszenia i mają mniejszą tendencję do gromadzenia się wilgoci.

Maseczki wielokrotnego użytku

Warto pamiętać, że maski wielokrotnego użytku mają swój określony czas stosowania. W zależności od typu maski, materiału, z którego została wykonana oraz producenta, jej przydatność do użycia może wynosić kilka lub kilkanaście godzin i posiadać określoną liczbę razy, kiedy można będzie jej użyć. Niestety, nie wszyscy wydają się być tego świadomi i niektórzy noszą swoje maseczki wielokrotnego użytku przez tygodnie, a nawet miesiące. W takich sytuacjach ochrona nie zostaje zachowana, a maseczka może stać się siedliskiem zarazków.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tim Douglas

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie dzieła sztuki z myślą o nastolatku?
Jak wybrać odpowiednie dzieła sztuki z myślą o nastolatku?
Dowiedz się, jak dobrze dobrać dzieło sztuki, które zadowoli gusta Twojego nastolatka. Zainspiruj się naszymi radami i stwórz niezapomnianą atmosferę w jego pokoju.
Jaką biżuterię będziemy nosić w 2021 roku? Przegląd największych trenów tego sezonu!
Jaką biżuterię będziemy nosić w 2021 roku? Przegląd największych trenów tego sezonu!
Uwielbiasz uświetniać swoje stylizacje ciekawymi biżuteryjnymi dodatkami? Sprawdź co warto nosić w 2021 roku!
Dobre, bo polskie, czyli dlaczego warto kupować polskie buty?
Dobre, bo polskie, czyli dlaczego warto kupować polskie buty?
Polskie buty w niczym nie ustępują zagranicznym, a często dużo droższym konkurentom
Ostatnie wpisy