Maski FFP2 i FFP3 – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Chociaż strach przed pandemią COVID-19 uległ osłabieniu, a wirus przenoszący chorobę zmutował i zmniejszył swoją śmiertelność, lata 2019-2021 przyniosły ze sobą sporo zmian. Do najważniejszych z nich należą zwracanie większej uwagi na  bezpieczeństwo i higienę, a także znacząca poprawa świadomości społeczeństwa na temat zdrowia.

Noszenie maseczek podczas sezonu na przeziębiania

Nie od dziś wiadomo, że jesień i początek zimy to sezon na przeziębienia i grypę. Wraz z pandemią COVID-19 zmieniło się jednak podejście do zasad higieny i bezpieczeństwa w wielu krajach. We wszystkich społecznościach zaczęto nosić maseczki na twarz, dzięki czemu gwałtownie spadła liczba zakażeń na choroby takie jak grypa. Dzieje się tak dlatego, że wiele chorób „grasujących” w okresie jesienno-zimowym to choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową – czyli podczas kichania, kasłania, a nawet mówienia. Maseczka jest fizyczną barierą między wydzielinami osobym chorej, a osobą zdrową i w ten sposób może chronić przed zakażeniem.

Maseczki FFP2

Dostępne na stronie https://rcmedical.pl/ maseczki FFP2 to wariant maseczek wielokrotnego użytku, w którym oznaczenie „FFP2” oznacza klasę. Odpowiednikiem maseczek FFP2 są maski oddechowe N95. Skuteczność obu tych modeli ocenia się na ponad 90% – 94% w przypadku FFP2 i 95% w przypadku N95. Czym jest skuteczność w przypadku masek oddechowych? Oznacza ona minimalny odsetek cząsteczek filtrowanych przez maseczkę. W praktyce maseczki FFP2 zatrzymują więc przynajmniej 94% cząstek o średnicy 0,3 mikrona lub większej. W rzeczywistości wskaźnik ten wynosi między 94% a 99%.

Maseczki FFP3

Maski oddechowe FFP3 mają jeszcze większą skuteczność niż maski FFP2 i wynosi ona 99%. Odpowiednikiem tej klasy skuteczności mogą być również maski N99 (99% skuteczności), N100 (99,97% skuteczności) oraz P3 (99,95% skuteczności). Poza wartością skuteczności warto również zwrócić uwagę na obecność lub brak zaworu w maseczce. Jeżeli konstrukcja zawiera zawór, wydychanie powietrza następuje szybciej i jest łatwiejsze (wymaga mniejszego wysiłku) – takie maski są więc wygodniejsze do noszenia i mają mniejszą tendencję do gromadzenia się wilgoci.

Maseczki wielokrotnego użytku

Warto pamiętać, że maski wielokrotnego użytku mają swój określony czas stosowania. W zależności od typu maski, materiału, z którego została wykonana oraz producenta, jej przydatność do użycia może wynosić kilka lub kilkanaście godzin i posiadać określoną liczbę razy, kiedy można będzie jej użyć. Niestety, nie wszyscy wydają się być tego świadomi i niektórzy noszą swoje maseczki wielokrotnego użytku przez tygodnie, a nawet miesiące. W takich sytuacjach ochrona nie zostaje zachowana, a maseczka może stać się siedliskiem zarazków.

Zdjęcie główne: pexels.com/Tim Douglas

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Majtki z wysokim stanem – czy warto mieć je w swojej szafie?
Majtki z wysokim stanem – czy warto mieć je w swojej szafie?
Każda kobieta chce czuć się piękną w swoich stylizacjach. Bez wątpienia dobrze dobrana bielizna ma wpływ na to, jak prezentujemy się w danym ubraniu.
Oto jedyna poprawna kolejność stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdź, czy robisz to dobrze
Oto jedyna poprawna kolejność stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych. Sprawdź, czy robisz to dobrze
Najpierw położyć maskę czy przetrzeć buzię tonikiem...?
Zabiegi na cellulit – czy pomarańczowej skórki można się pozbyć raz na zawsze?
Zabiegi na cellulit – czy pomarańczowej skórki można się pozbyć raz na zawsze?
Istnieje wiele skutecznych sposobów na walkę z cellulitem. Niestety lubi on powracać. Jak go zredukować? Sprawdź.
Ostatnie wpisy