Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która najczęściej dotyka kobiety w okresie menopauzy lub w wieku starczym. Jednak młode osoby również mogą tego doświadczać. Jest wiele sposób na to, aby skutecznie wyleczyć tę przypadłość.

Na czym polega nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu, czyli inkontynencja, to schorzenie dotykające nawet 10% populacji, w głównej mierze kobiet. Polega na mimowolnym oddawaniu moczu z cewki moczowej. Przyczyn tego, a także objawów może być wiele.

Nietrzymanie moczu można podzielić na kilka rodzajów: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu, nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia, a także zaburzenia mieszane, czyli połączenie wyżej wymienionych typów. Niektóre z nich mogą być wywoływane bądź nasilane przez inne czynniki chorobowe, takie jak nowotwór pęcherza moczowego, zapalenie układu moczowego lub kamica nerkowa.

Przyczyny nietrzymania moczu są bardzo różne, część z nich powstaje niezależnie, np. za sprawą wieku lub innych chorób, a inne można w jakiś sposób zredukować. Spośród przyczyn niezależnych można wyróżnić starzenie się, okres menopauzy, powikłania podczas porodu naturalnego, kiedy musiały zostać użyte kleszcze bądź próżniociąg, czy wszelkiego rodzaje operacje związane z okolicami macicy.

Innymi powodami nietrzymania moczu, które można zwalczać i osłabiać, jest otyłość oraz zaburzenia pracy przewodu pokarmowego wynikających ze złej diety. Może ono występować również w przypadku przyjmowaniu niektórych leków – jeśli ze względów zdrowotnych nie są one konieczne do zażywania, powinniśmy rozważyć ich zamianę lub całkowite zrezygnowanie z ich zażywania. Nietrzymanie moczu mogą powodować również niektóre choroby współistniejące.

Diagnostyka nietrzymania moczu

Aby móc zdiagnozować występowanie inkontynencji, najbardziej kluczowy jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne. Dzięki nim lekarz może zdeterminować przyczyny nietrzymania moczu i tym samym wdrożyć odpowiedni rodzaj leczenia. Wywiad obejmuje pytania o choroby współistniejące, historię położniczą, przyjmowane leki, a także to, czy dokonywano jakichkolwiek zabiegów związanych z układem miedniczym lub macicy.

Ważnym elementem diagnostyki lekarskiej jest zalecone przez lekarza badanie mikcji. Polega ono na prowadzeniu dzienniczka, w którym odnotowuje się objętość oddawanego moczu, ile płynów przyjęto w ciągu doby, a także to ile razy doszło do mimowolnego oddania moczu. Następnym etapem jest badanie fizykalne, które obejmuje badanie przezpochwowe oraz brzucha. Potem lekarz dokonuje innych badań, takie jak USG jamy brzusznej, czy badania urynodynamiczne.

Jak leczyć nietrzymanie moczu?

Niefarmakologiczne leczenie nietrzymania moczu wdraża się najczęściej u pacjentów, u których pojawia się niewielkie nasilenie objawów. Palaczom z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, objawiającym się poprzez mimowolne oddawanie moczu podczas kaszlu, zaleca się rzucenie palenia. Z kolei osobom, które zmagają się z otyłością, lekarz doradza, aby zrzuciły kilka kilogramów, a także wdrożyły zdrową dietę. Oprócz tego często zalecane są odpowiednie ćwiczenia, których celem jest stymulacja mięśni dna miednicy.

Jeżeli pojawiają się nasilone objawy nietrzymania moczu, wtedy lekarz zaleca leczenie farmakologiczne. Jest wiele leków, które mogą osłabić objawy i pomóc w leczeniu nietrzymania moczu. Na Receptomat.pl szybko zdobędziesz e-receptę na potrzebny lek bez konieczności wychodzenia z domu. Sprawdź już teraz!

Fot.: Sasun Bughdaryan/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
5 porad, dzięki którym Twój makijaż będzie wyglądał doskonale pomimo upałów
5 porad, dzięki którym Twój makijaż będzie wyglądał doskonale pomimo upałów
Wejdź i sprawdź, które makijażowe triki sprawdzą się najlepiej w czasie trwania upałów. Proste zmiany pomogą Ci wyglądać bosko nawet w czasie gorących dni!
Plecak, nerka, torebka – jak je nosić?
Plecak, nerka, torebka – jak je nosić?
Zastanawiasz się, do czego dobrać swój plecak, torbę lub nerkę? Podpowiadamy!
Christine Granville wprowadziła roślinną alternatywę skórzanych pasków
Christine Granville wprowadziła roślinną alternatywę skórzanych pasków
Skórzane rzeczy są cenione przez swoich użytkowników za solidność, wytrzymałość i ponadczasowość. Tymi przymiotnikami da się również opisać jej wegańskie odpowiedniki.
Ostatnie wpisy