Poszanowanie praw środowiska naturalnego to coś, o co powinniśmy dbać my, a tym bardziej różnego typu firmy, w tym odzieżowe. To właśnie ta gałąź przemysłu pochłania ogromne ilości wody. Konieczne jest świadome ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez redukowanie wykorzystania wspomnianej wody i energii oraz zmniejszenie śladu węglowego i ilości odpadów. Te polskie marki już to zrobiły!
Marka zajmuje się produkcją mat do jogi oraz ekologicznych ubrań sportowych. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek legginsy wyprodukowane z plastikowych butelek.
Jak sama twierdzi, wierzy w zrównoważony rozwój oraz obowiązuje się przyczynić do zmian i zminimalizować wpływ przeprowadzanych procesów na środowisko.
Freeme Yoga to nie tylko ubrania przyjazne naturze i zapakowane w kartonowe pudełka, lecz także wysokiej jakości produkt sam w sobie. Wzmocnione szwy, wysoki stan oraz fantazyjne wzory, które zwracają na siebie uwagę.
Misją marki jest tworzenie ubrań bazowych, klasycznych i jednokolorowych, które można nosić przez długie lata i zawsze dobrze wyglądać. Mają one być świetną podstawą damskiej garderoby.
Znajdziemy tutaj odzież i dodatki – swetry, golfy, sukienki, legginsy, majtki, gumki do włosów – z organicznej bawełny, biodegradowalnego tencelu, cupro czy wegańskiej wiskozy. Ekologiczne są także detale, jak choćby guziki.
Cały proces produkcji jest ściśle kontrolowany i przebiega zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. NAGO przekazuje 1% swojego rocznego obrotu na konto fundacji wspierających ochronę środowiska.
Założycielkami Tapczan Bag są dwie mamy, które chciały wypełnić czymś czas, gdy ich dzieci trochę podrosły. Dostały resztki materiałów od szwagra, z których uszyły pierwsze torby i szybko postanowiły kontynuować to, zwracając dużą uwagę na środowisko naturalne oraz ideę zero waste.
Do dzisiaj wykorzystują każdy skrawek materiału, nawet ten z pozoru nieistotny i niepotrzebny. Używają między innymi tkanin obiciowych, które zakład tapicerski by po prostu wyrzucił. Ich projekty mają mocną bawełnianą podszewkę i kieszenie, tak by całość była jak najbardziej praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu.
Młody designer, dla którego idea zero waste jest niesamowicie ważna. Założona przez niego marka jest niejako zamanifestowaniem sprzeciwu wobec wszechobecnej nadprodukcji dóbr.
Flagowym produktem są upcyklingowe dżinsowe katany z frędzlami ze skrawków materiału. Poza tym tworzy też kurtki, płaszcze, patchworkowe bomberki, torby i akcesoria oraz elementy wyposażenia wnętrz.
Wszystko jest kolorowe i uszyte z ubrań, tkanin i materiałów z odzysku, jakie udało się pozyskać z europejskich second-handów.
Na koniec prezentujemy markę Slogan, która produkuje ekologiczną oraz wegańską odzież, obuwie i akcesoria w etycznym procesie produkcji. Wykorzystuje między innymi bawełnę organiczną GOTS, poliester z recyklingu i wegańską skórę.
Założycielka na własne oczy przekonała się, jak wygląda produkcja fast fashion w największych azjatyckich fabrykach i zbuntowała się przeciwko niej. Stąd też zapragnęła czystej i zrównoważonej mody.
Źródło: pexels.com/Ron Lach