Kwas hialuronowy – sprawdź, co warto o nim wiedzieć i dlaczego dobrze jest go stosować regularnie

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kwas hialuronowy to związek bardzo chętnie wykorzystywany w medycynie tradycyjnej, estetycznej i kosmetologii. To produkt pojawiający się w naturalny sposób w organizmie, który jak w przypadku kolagenu sprawia, że skóra jest jędrna i sprężysta.

Używanie go jest przepisem do utrzymania zdrowej kondycji skóry, gdyż w ten sposób uzupełniamy braki znajdujące się w skórze, stawach czy w oku. Wszystkie organizmy żywe są w niego zaopatrzone, a przybiera postać gęstej, przezroczystej cieczy.

Gdzie występuje kwas hialuronowy?

Związek ten możemy znaleźć w pępowinie, ścianie naczyń krwionośnych, ciałku szklistym oka, płynie łzowym oraz stawach. Ponad 50% kwasu możemy zaobserwować w macierzy zewnątrzkomórkowej. Nie ulega wątpliwości, że ilość kwasu zmniejsza się kiedy stajemy się starsi. Badania dowodzą, że substancja ta zanika, kiedy osiągnięty zostanie 80. rok życia. Zaraz potem następuje pogorszenie się stanu skóry, poprzez jej niskie nawilżenie, brak sprężystości. Dodatkowo towarzyszą temu pojawiające się pierwsze zmarszczki. Cały proces starzenia jest sukcesywnie przyspieszany jeśli dana osoba pali papierosy lub mieszka w warunkach szkodliwych dla jej skóry.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego

Kiedyś stosowano go w weterynarii podczas leczenia kontuzjowanych koni. Lata 60. i nowe badania przyniosły informacje o możliwości zastosowania go w okulistyce, w operacjach odklejenia siatkówki. Chętnie stosowany podczas operacji wszczepień soczewki lub zapobieganiu jej przyklejenia się. Ponadto znajduje szerokie zastosowanie w dermatologii, stomatologii, chirurgii, laryngologii, reumatologii. W farmacji króluje jako produkt przedłużający trwałość leków. Dowiedziono, że przyspiesza gojenie się ran oraz minimalizuje ból. Świetnie się sprawdza jako środek antybakteryjny oraz pomaga zwalczać choroby dziąseł.

Wykorzystanie kwasu hialuronowego w pielęgnacji

Kwas hialuronowy dokładnie uzupełni Twoją skórę w brakujące składniki odżywcze. Przede wszystkim dogłębnie ją nawilży, a to sprawi, że cera nabierze blasku i rozświetlenia. Zmniejszy suchość skóry, widoczność zmarszczek i zredukuje widoczne zaczerwienienia. Sprawi, że Twoja skóra odzyska młodzieńczą jędrność. Oprócz tego kwas hialuronowy świetnie się sprawdza w gojeniu ran, dlatego kiedy borykasz się z problemem zapaleń skóry, sięgnięcie po niego będzie świetnym rozwiązaniem!

Pielęgnacja twarzy z zastosowaniem kwasu krok po kroku.

  1. Wykonaj dokładny demakijaż przy użyciu oleju, który rozpuści wodoodporne produkty. 
  2. Opłucz twarz letnią wodą, aż będziesz miała pewność, że jest dokładnie oczyszczona.
  3. Użyj toniku, który przywróci Twojej skórze odpowiednie pH. Najlepiej sprawdzi się ten w formie sprayu. Dzięki takiemu opakowaniu zminimalizujesz częstotliwość pocierania twarzy. Poczekaj chwilę, aż tonik się wchłonie.
  4. Zaaplikuj kwas hialuronowy. Możesz go znaleźć na rynku w postaci delikatnego serum na skórę lub w czystej postaci. Świetnie się sprawdzi na spierzchnięte usta, oraz okolicę pod oczami, która jest szczególnie wrażliwa.
  5. Po wchłonięciu produktu nałóż krem nawilżający lub olej na całą twarz.

Przeczytaj też: Retinol w kosmetykach – co powinnaś o nim wiedzieć?

Zdjęcie główne: puhhha/ stock.adobe.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobrać obuwie na specjalne okazje – poradnik dla kobiet
Jak dobrać obuwie na specjalne okazje – poradnik dla kobiet
Znajdź doskonałe obuwie na karnawał, wesela i inne okazje specjalne. Nasz poradnik ułatwi Ci wybór idealnej pary butów na każdą okazję.
Dobre, bo polskie, czyli dlaczego warto kupować polskie buty?
Dobre, bo polskie, czyli dlaczego warto kupować polskie buty?
Polskie buty w niczym nie ustępują zagranicznym, a często dużo droższym konkurentom
Otwarte zaskórniki – jak się ich pozbyć? Podpowiadamy
Otwarte zaskórniki – jak się ich pozbyć? Podpowiadamy
Zaskórniki to zmora większości osób, a szczególnie tych, które zmagają się ze skórą przetłuszczającą. Występują ich dwa rodzaje - zamknięte i otwarte.
Ostatnie wpisy