5 polskich marek, którym nieobcy jest recykling

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Poszanowanie praw środowiska naturalnego to coś, o co powinniśmy dbać my, a tym bardziej różnego typu firmy, w tym odzieżowe. To właśnie ta gałąź przemysłu pochłania ogromne ilości wody. Konieczne jest świadome ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko poprzez redukowanie wykorzystania wspomnianej wody i energii oraz zmniejszenie śladu węglowego i ilości odpadów. Te polskie marki już to zrobiły!

Freeme Yoga

Marka zajmuje się produkcją mat do jogi oraz ekologicznych ubrań sportowych. Jako pierwsza w Polsce wprowadziła na rynek legginsy wyprodukowane z plastikowych butelek.

Jak sama twierdzi, wierzy w zrównoważony rozwój oraz obowiązuje się przyczynić do zmian i zminimalizować wpływ przeprowadzanych procesów na środowisko.

Freeme Yoga to nie tylko ubrania przyjazne naturze i zapakowane w kartonowe pudełka, lecz także wysokiej jakości produkt sam w sobie. Wzmocnione szwy, wysoki stan oraz fantazyjne wzory, które zwracają na siebie uwagę.

NAGO

Misją marki jest tworzenie ubrań bazowych, klasycznych i jednokolorowych, które można nosić przez długie lata i zawsze dobrze wyglądać. Mają one być świetną podstawą damskiej garderoby.

Znajdziemy tutaj odzież i dodatki – swetry, golfy, sukienki, legginsy, majtki, gumki do włosów – z organicznej bawełny, biodegradowalnego tencelu, cupro czy wegańskiej wiskozy. Ekologiczne są także detale, jak choćby guziki.

Cały proces produkcji jest ściśle kontrolowany i przebiega zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. NAGO przekazuje 1% swojego rocznego obrotu na konto fundacji wspierających ochronę środowiska.

Tapczan Bag

Założycielkami Tapczan Bag są dwie mamy, które chciały wypełnić czymś czas, gdy ich dzieci trochę podrosły. Dostały resztki materiałów od szwagra, z których uszyły pierwsze torby i szybko postanowiły kontynuować to, zwracając dużą uwagę na środowisko naturalne oraz ideę zero waste.

Do dzisiaj wykorzystują każdy skrawek materiału, nawet ten z pozoru nieistotny i niepotrzebny. Używają między innymi tkanin obiciowych, które zakład tapicerski by po prostu wyrzucił. Ich projekty mają mocną bawełnianą podszewkę i kieszenie, tak by całość była jak najbardziej praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

Jackob Buczynski

Młody designer, dla którego idea zero waste jest niesamowicie ważna. Założona przez niego marka jest niejako zamanifestowaniem sprzeciwu wobec wszechobecnej nadprodukcji dóbr.

Flagowym produktem są upcyklingowe dżinsowe katany z frędzlami ze skrawków materiału. Poza tym tworzy też kurtki, płaszcze, patchworkowe bomberki, torby i akcesoria oraz elementy wyposażenia wnętrz.

Wszystko jest kolorowe i uszyte z ubrań, tkanin i materiałów z odzysku, jakie udało się pozyskać z europejskich second-handów.

Slogan

Na koniec prezentujemy markę Slogan, która produkuje ekologiczną oraz wegańską odzież, obuwie i akcesoria w etycznym procesie produkcji. Wykorzystuje między innymi bawełnę organiczną GOTS, poliester z recyklingu i wegańską skórę.

Założycielka na własne oczy przekonała się, jak wygląda produkcja fast fashion w największych azjatyckich fabrykach i zbuntowała się przeciwko niej. Stąd też zapragnęła czystej i zrównoważonej mody. 

Źródło: pexels.com/Ron Lach

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Skład kosmetyków INCI – jak go rozszyfrować?
Skład kosmetyków INCI – jak go rozszyfrować?
Podpowiadamy!
Poradnik pacjenta: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Poradnik pacjenta: Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?
Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o higienę ust, by uniknąć problemów z zębami i dziąsłami. Przeczytaj nasze praktyczne wskazówki i zalecenia lekarza stomatologa.
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Joanna Horodyńska?
W stylu gwiazd: czego o modzie nauczyła nas Joanna Horodyńska?
Zastanawiasz się, jak Joanna Horodyńska dobiera swoje stylizacje? Oto czego nauczyła nas o stylu ta niewątpliwa ikona mody!
Ostatnie wpisy