ABC looku dla druhny. Co wolno, a czego nie?

ABC looku dla druhny. Co wolno, a czego nie?

Członkinie zajmujące szczególne miejsce podczas zaślubin pary młodej nazywane są druhnami. To przyjaciółki lub najbliższa rodzina panny młodej. Jakie zasady stylizacji obowiązują druhnę?

W tradycji polskiej przyjęło się, że wybiera się jedną druhnę, natomiast dopuszczalna jest liczba nawet 12! To panie zamężne lub panny, a nawet młodsze dziewczynki w wieku między 7 a 15 lat. Ich głównym zadaniem jest pomoc pannie młodej w przygotowaniach do ślubu i uroczystości weselnej.

Odpowiedzialne zajęcia druhny

Organizacja wieczoru panieńskiego, opieka nad gośćmi oraz często pomocna dłoń w rozliczeniu rachunków po zakończeniu imprezy. To właśnie druhna, kiedy para bawi się na weselu, trzyma rękę na pulsie, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Niekiedy jej zadaniem jest sprawdzenie ilości prezentów czy podsumowanie rachunków, podczas gdy para młoda znajduje się w podróży.

Wybór sukni, odpowiedniego upięcia i dodatków nie należy do najprostszych zadań. Tu znowu z pomocą przychodzą druhny, które umiejętnie doradzają przyszłej mężatce, jaki look będzie najodpowiedniejszy. W świątyni, kiedy trwa uroczystość zaślubin, mają swoje miejsce tuż za panną młodą. Sprawdzają, czy suknia jest poprawnie ułożona, podczas imprezy weselnej jedna z nich odpina welon i trzyma pieczę nad kwiatami.

Stylizacje druhen

W stylizacji powinien znaleźć się motyw przewodni, który będzie elementem kontynuowanym u każdej pani. Mogą to być motywy kwiatowe, podobne bukiety lub biżuteria. Estetycznym połączeniem jest wybór podobnych odcieni sukien czy zbliżonego kroju.

Jest to nie lada wyzwanie, ponieważ każda z pań może być obdarzona inną figurą i z trudem dopasujecie tą samą kreację wysokiej długonogiej brunetce i niskiej, grubszej blondynce. Najprościej będzie postawić na zbliżony rodzaj tkaniny i podstawowy wzór tak, by każda z druhen wyglądała dobrze. Ewentualne pole manewru zostawia długość sukienek, którą można dostosować indywidualnie do potrzeb figury.

Przede wszystkiem kierujcie się tym, by każda pani towarzysząca pannie młodej czuła się dobrze ze sobą i stylizacją, którą nosi. Warto pamiętać, że suknie druhen mają być również dopełnieniem kreacji panny młodej.

Najchętniej wybierane kolory to żółty, pudrowy róż, ecru i czerwony, często występują odcienie mięty, fioletu i turkusu w odcieniach pastelowych. Kolor stylizacji komponujemy kierując się okresem w ciągu roku, w jakim ma się odbyć uroczystość. W przypadku imprezy w sezonie letnim będą górowały delikatne róże i błękity o bardzo jasnych tonacjach. Uroczystości planowane na jesień lub zimę pięknie ozdobią kolory w ciemniejszych tonacjach, takie jak zielenie, granaty czy brązy. Istotną informacją jest to, o której godzinie zaślubiny mają mieć miejsce. Te w ciągu dnia powinny być okraszone jasnym dress codem natomiast wieczorne ciemniejszym, w charakterze uroczystości wieczorowych.

Savoir vivre mówi, że warto, by druhny i weselnicy przygotowali po dwie stylizacje, ze względu na to, że część odbywająca się w świątyni jest oficjalna i powinien obowiązywać na niej też taki strój. Natomiast impreza przygotowana w drugiej części ma wydźwięk wieczorowy i tam należałoby nosić długie suknie w charakterze balowym. W Polsce ten zwyczaj nie jest przestrzegany, co nie zmienia faktu, że ciekawym rozwiązaniem będzie przygotowanie dwóch stylizacji.

Budowa ciała a wybór kreacji

Warto zwrócić uwagę, żeby kreacja na uroczystość była wybrana odpowiednio do budowy ciała. Osoby z nadmiarem kilogramów powinny wystrzegać się błyszczących materiałów i zdecydować się na gładkie i matowe wykończenie. Panie o nietypowych urodach i ciemnych karnacjach będą korzystniej wyglądały w stylizacji, która nie jest dużo jaśniejsza od ich koloru skóry.

Przeczytaj też: Szukasz torebki na wesele? Oto kilka modeli wartych uwagi

Zdjęcie główne: Eko Agalarov/ pexels.com

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *