6 złotych rad dla dziewczyn, które walczą z wypadającymi włosami

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Włosy powinny być lśniące i zadbane, bez pokruszonych czy rozdwojonych końcówek, puszczenia, bądź wypłowiałego koloru. Wprowadź w życie nasze wskazówki i ciesz się piękną fryzurą.

Jakie są przyczyny wypadania włosów?

Każda z nas chciałaby cieszyć się bujną czupryną, a co chwilę znajdowane włosy na ubraniu czy krześle mogą irytować. Przyczyn wypadania włosów jest wiele. Mogą na to wpłynąć zmiany hormonalne (między innymi po ciąży), choroby i związane z tym osłabienie organizmu (również zażywanie niektórych lekarstw), uwarunkowania genetyczne, stres, zła dieta lub choroby skóry głowy (łupież, zapalenie mieszków włosowych).

To jeszcze nie wszystko. Same możemy być odpowiedzialne za wypadanie naszych kosmyków poprzez nieprawidłowo wykonane zabiegi fryzjerskie, stylizacyjne, źle dobrane produkty, szarpanie włosów, mocne ich związywanie, czy wystawianie na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Podpowiadamy, co należy zrobić, by zniwelować problem wypadania włosów.

Zmień sposób odżywiania

Pierwsze, co powinnaś zrobić, to zmiana nawyków żywieniowych. To, co jemy, wpływa na kondycję naszej skóry, paznokci oraz włosów. Restrykcyjne diety odchudzające działają na nie niszcząco, jeszcze bardziej je osłabiając.

Jak temu zapobiec? Przede wszystkim na Twoim talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w żelazo, cynk, potas, witaminy A, z grupy B, C, E oraz kwasy tłuszczowe – codziennie i w sporych ilościach, bo wszelkie wartości odżywcze trafiają do włosów niemal na samym końcu. Jedz kaszę jaglaną, gryczaną niepaloną, jęczmienną, jak najwięcej warzyw, rośliny strączkowe, sezonowe owoce, a także kakao, jaja, wątróbkę i czerwone mięso.

Wprowadź odpowiednią suplementację

Jeśli zauważysz, że zmiana sposobu odżywiania to za mało, wówczas dołącz do tego suplementy. Uzupełnią one niedobory, wzmocnią cebulki włosów, a także poprawią mikrokrążenie. Zacznij od domowych sposobów, czyli od drożdży. Regularne ich picie potrafi przynieść niesamowite efekty. Świetnie działa również skrzyp polny i pokrzywa. Warto suplementować również cynk, witaminy z grupy B i tran. Jeśli zdecydujemy się na gotowe produkty z apteki, wówczas dokładnie przeanalizujmy ich skład, tak by wybrać najlepszy produkt, który faktycznie nam pomoże.

Wybierz dobrą szczotkę do włosów

Nieodpowiednia szczotka czy grzebień mogą naruszyć strukturę włosa oraz skóry głowy, co w konsekwencji doprowadzi do ich łamania i osłabienia. Trzeba też zwrócić uwagę na sam sposób czesania – zawsze zaczynamy od końcówek, które są najbardziej poplątane, a następnie powoli kierujemy się ku nasadzie. W żadnym razie nie wykonujemy gwałtownych ruchów i nie szarpiemy włosów.

Mokre włosy najlepiej rozczesać grzebieniem o szeroko rozstawionym zębach, a suche – szczotką, która jest zaprojektowana w taki sposób, by gładko sunęła po włosach i nie ciągnęła ich.

O tym pamiętaj podczas mycia włosów

Słabe włosy wymagają nie tylko delikatnego szczotkowania, ale również delikatnego mycia. Tutaj również nie ma mowy o intensywnym pocieraniu skóry głowy palcami czy ręcznikiem.

Najpierw należy rozcieńczyć szampon z wodą, a następnie opuszkami wmasować w skalp i mokre włosy. Pomoże również odżywka lub maska bądź domowe sposoby na wypadanie włosów, a mianowicie maseczki oraz wcierki i napary ziołowe. Naturalne składniki świetnie wnikają w pasma i cebulki, pomagając im się zregenerować i odzyskać witalność. W tym celu możemy użyć rozpuszczonych drożdży, żółtek jaj z miodem albo oliwą, czy jogurtu naturalnego z awokado. Sprawdzi się też wspomniany skrzyp polny i pokrzywa, chmiel lub korzeń łopianu.

fot. Andrea Piacquadio/ pexels.com

A o tym po myciu

Zapomnij o tarciu włosów ręcznikiem (nadmiar wody po prostu odciśnij) oraz suszeniu ich gorącym powietrzem. Wybieraj zawsze chłodny nawiew i ogranicz do minimum używanie prostownicy i lokówki. Jeśli musisz ich użyć, ustaw minimalną temperaturę, a wcześniej zabezpiecz włosy produktem termoochronnym.

Pamiętaj też, żeby nie wiązać włosów w ciasny i wysoki kok czy kucyk. Chroń włosy przed czynnikami zewnętrznymi – mrozem, upałami, słońcem, a nawet silnym wiatrem.

Dobierz właściwe kosmetyki

Na koniec jeszcze zostaje kwestia kosmetyków pielęgnacyjnych. Wybieraj te dedykowane dla swojego rodzaju włosów – przeciw wypadaniu, bogate w substancje nawilżające oraz wzmacniające. Najlepiej sprawdzą się dermokosmetyki ze świetnym składem, pełnym składników aktywnych.

Przeczytaj też: 7 błędów w pielęgnacji włosów, które prawdopodobnie masz na sumieniu

Zdjęcie główne: SHOTPRIME STUDIO/ adobestock.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Karola 29.05.2022

    Polecam maskę Henna Wax Pilomax. To naprawdę bardzo dobry produkt z przeznaczeniem dla osób po chemioterapii.

Rekomendowane
Co założyć na przyjęcie firmowe? Oto propozycje redakcji
Co założyć na przyjęcie firmowe? Oto propozycje redakcji
Wybierasz się na imprezę firmową i nie wiesz, w co się ubrać? Poznaj nasze propozycje strojów na przyjęcie organizowane przez firmę.
Ombre na paznokciach? Tak, teraz to jedna z najgorętszych stylizacji
Ombre na paznokciach? Tak, teraz to jedna z najgorętszych stylizacji
Wypróbujesz? It-girls pokochały ten manicure.
Henna pudrowa – co to jest i czym się różni od standardowych zabiegów tego typu?
Henna pudrowa – co to jest i czym się różni od standardowych zabiegów tego typu?
Poznaj wszystkie zalety tej metody.
Ostatnie wpisy