Artykuł sponsorowany
Problem wrażliwej i skłonnej do podrażnień skóry dotyczy większości Polek, jednak nie wszystkie kobiety są tego świadome. Jednym z rodzajów cery problematycznej i nadwrażliwej jest skóra naczynkowa. Jeśli zmagasz się zaczerwienieniami i popękanymi naczynkami na twarzy, Twoja cera wymaga specjalnej pielęgnacji. Zobacz, w jaki sposób powinno się dbać o skórę naczynkową.
Cera ze skłonnościami do zaczerwienień i podrażnień powinna być traktowana delikatnymi kosmetykami. Większość drogeryjnych żeli do twarzy popularnych marek jest tworzonych na bazie mocnych detergentów lub mydła. Nie jest to najbardziej optymalny sposób oczyszczania skóry naczynkowej, ponieważ takie środki mogą ją przesuszać i powodować jeszcze bardziej intensywne tworzenie się “pajączków”. Delikatne pianki to dużo lepsze rozwiązanie. Po pierwsze zawierają one dużo słabsze i bardziej łaskawe dla cery substancje myjące, a po drugie, pianki są rozwodnioną już formą żelu. Dzięki temu, że ich formuła nie zawiera mocnych detergentów i złagodzona jest dodatkiem wody, pianki zdecydowanie lepiej nadają się do mycia twarzy wrażliwej.
Przy problemach z pękającymi naczynkami bardzo ważne jest, aby dbać o ściany komórkowe. Ich wzmacnianie ograniczy uszkodzenia naczyń krwionośnych w skórze, dzięki czemu zaczerwienienia nie będą pojawiać się tak często. Sera do cery naczynkowej powinny zawierać składniki takie, jak kolagen, kwas hialuronowy oraz koenzym Q10, które głęboko nawilżają skórę, zwiększają jej elastyczność oraz poprawiają stan ścianek komórkowych. Doskonale działającym składnikiem aktywnym w serum do cery naczynkowej są także witaminy K, C oraz E. W walce z zaczerwienieniami na skórze najważniejsze jest głębokie nawilżanie i odżywianie twarzy.
Po nałożeniu serum nie zapominaj o nawilżająco-ochronnym kremie do twarzy. Najlepszym wyjściem będą kremy na bazie takich emolientów, jak łagodzący pantenol oraz oleje, na przykład jojoba, makadamia lub awokado. Taki balsam nawilży i natłuści skórę, tworząc na niej ochronną warstwę i zamykając składniki nawilżające w jej wnętrzu. Składnikiem pomocnym w walce z popękanymi naczynkami oraz częstymi podrażnieniami będzie wyciąg z kasztanowca, który bardzo dobrze wspomaga ściany naczyń krwionośnych oraz komórek skóry. Jest to częsty składnik kremów przeznaczonych specjalnie do tego rodzaju cery.
Największym wrogiem cery naczynkowej jest słońce, a konkretniej promieniowanie UVA oraz UVB. Wrażliwa skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym oraz uszkodzeniom w wyniku promieniowania słonecznego. Jeśli zmagasz się ze skórą wrażliwą i naczynkową, przed wyjściem z domu nigdy nie zapominaj o nałożeniu kremu z filtrem o wysokiej ochronie – co najmniej SPF 30, a najlepiej SPF 50. Filtr przeciwsłoneczny odbija promieniowanie UV, dzięki czemu chroni skórę przed uszkodzeniem jej komórek.
Jeżeli lubisz mieć ciemną, opaloną skórę, nie rezygnuj z kremu ochronnego, a postaw na samoopalacz, który jest dużo zdrowszym dla cery rozwiązaniem. Stan skóry, która ma skłonności do pękania naczynek, będzie pogarszał się z każdą intensywną ekspozycją na słońce. Wysoka ochrona przeciwsłoneczna zapobiegnie dalszemu niszczeniu komórek skóry i pękaniu naczynek.
Zdjęcie autorstwa Miriam Alonso z Pexels.